Vareha poradcom startupu v Keni?

31.03.2021

Ako dažďové mraky sa túlajú východnou Afrikou roje kobyliek. Ako uvádza TV-N, chce napadnutým regiónom pomôcť "startup".

Napríklad v súčasnosti zápasí Keňa s jedným z najhorších náletov kobyliek za posledné desaťročia. Hmyz napáda poľnohospodárske plodiny a ohrozuje živobytie miliónov ľudí. Vplyvom zmien podnebia sa kobylky neobvykle rýchlo množia. Otepľovanie oceánov vytvára neobvyklé cyklóny so silnými zrážkami, a teda vlhká pôda vytvára vynikajúce podmienky pre množenie hmyzu.

Hneď po vyliahnutí sa roje kobyliek presunú cez polia s podporou vetra a v okamžiku zničia celú úrodu. Pri priaznivom vetre dokáže tento dospelý hmyz denne nalietať vyše 130 km. 1 kilometer štvorcový dokáže zamoriť v jednom okamžiku 40 - 80 miliónov kobyliek.

Kobylkám najviac chutia rastliny v púšti, ale nepohrdnú ani obilím, ovocím a zeleninou a tiež spásajú potravu, ktorou sa kŕmi dobytok na pastvinách. Najviac sú postihnuté oblasti v strednej Keni, ktorá je najľudnatejšia, a preto nie je možné proti hmyzu použiť pesticídy.

Poľnohospodárom z najviac postihnutých sa snaží pomôcť startup z Kene, ktorý využíva kobylky ako zdroj na ďalšie spracovanie. Spoločnosť Bug Picture vyvinula systém, ktorý speňažuje zber kobyliek za účelom ich ďalšieho využitia. Kobylky majú vysoký obsah bielkovín, a preto sú veľmi dobrým krmivom pre hydinu. Ďalšou oblasťou využitia je forma organického hnojiva. Kilo hmyzu sa vykupuje po 38 centov. V prvej polovici februára sa tak podarilo vyzbierať okolo 1,3 tony kobyliek.

Myšlienka vychádza z poznatku, že kobylky sú v noci nehybné a spia na kríkoch a stromoch. Po celodennom rabovaní a prežratí sú slabé a nehybné. Pod kríky a stromy sa nakladú siete a do tých domorodci oklepávajú spiace kobylky. Následne sa presypú do vriec. Samotný zber začína o 20-tej hodine a končí o 6-tej, kedy už začínajú byť kobylky čulé a veľmi pohyblivé.

Vrecia sa odnesú do výrobne, kde sa v nich najprv kobylky valcom rozdrvia. Následne sa vysypú do misiek a sušia sa. Po vysušení sa rozomelú na prášok. Následne sa využijú ako krmivo pre hydinu alebo organické hnojivo.

Týmto spôsobom si môžu poľnohospodári privyrobiť, čo čiastočne zlepší ich financie a to je aj zmysel startupu. Pre Keňu však toto riešenie neodstraňuje hrozbu masívnych hmyzích náletov. Obyvatelia sa obávajú, že budúca generácia kobyliek bude ešte horšia a agresívnejšia.

Redakcia len dúfa, že celá aktivita startupu neskončí ako známa “lykožrútová kauza” Mikuláša Varehu...