Viac ako 100 miliónov Američanov si nemôže dovoliť lekára

15.12.2021

Takmer tretina Američanov uviedla, že za posledné tri mesiace nenavštívili lekára pre obavy z ceny týchto služieb, uviedla CBS News s odvolaním sa na nedávnu štúdiu. Zároveň, ako je uvedené v článku, počet tých, ktorí sa neponáhľajú vyhľadať lekársku starostlivosť, prudko vzrástol aj medzi rodinami, ktoré majú dobrý príjem - viac ako 120 tisíc dolárov ročne.

Takmer tretina Američanov - trikrát toľko ako v marci - tvrdí, že za posledné tri mesiace nevyhľadali starostlivosť lekára pri zdravotných problémoch kvôli obavám z ceny týchto služieb, uvádza CBS News s odvolaním sa na novú štúdiu Gallupovho inštitútu a West Health.

Dokonca aj Američania s vyššími príjmami sú ovplyvnení vysokými nákladmi na zdravotnú starostlivosť. Takže každá piata rodina, ktorá zarába viac ako 120 tisíc dolárov ročne, oznámila, že musí odmietnuť lekársku starostlivosť. Od marca sa tak podiel takýchto rodín zvýšil takmer sedemnásobne.
 
Zvyšujúci sa počet Američanov, ktorí odmietajú vyhľadať lekársku pomoc kvôli finančným problémom, bol zaznamenaný v rovnakom čase ako bol zaznamenaný nárast výskytu COVID-19 vo väčšine Spojených štátov. Vzhľadom na to, že mnohí obyvatelia USA v počiatočnej fáze koronavírusovej choroby sa zároveň vyhýbajú návšteve lekára, často čelia nákladnejším dôsledkom.

Niektoré výdavky na medicínu, ako napríklad lieky na predpis, sa za posledný rok zvýšili, pričom tieto ceny liekov v USA vzrástli ešte pred infláciou.

Napriek tomu, ako sa zdôrazňuje v článku, odmietnutie liečby môže mať hrozné následky a štúdia zistila, že takmer 13 miliónov Američanov má buď priateľa alebo člena rodiny, ktorý zomrel, pretože si nemohli dovoliť lekársku starostlivosť.

Okrem toho 20 % dospelých v USA tvrdí, že oni alebo niekto z ich rodiny má po odložení liečby kvôli nákladom zhoršený zdravotný stav.

Asi 23 % Američanov tvrdí, že platenie za lekárske služby je pre nich vážnou finančnou záťažou a medzi obyvateľmi USA, ktorí zarábajú menej ako 48 tisíc dolárov ročne, túto pozíciu zastáva každý tretí.
 
Podľa júlovej štúdie publikovanej v časopise Journal of the American Medical Association boli účty za lekársku starostlivosť najväčším zdrojom dlhu v Spojených štátoch od roku 2009 do roku 2020, pričom v minulom roku tento dlh dosiahol rekordných 140 miliárd dolárov.