Vie o tom ministerka Veronika Remišová?

21.09.2020

Podľa správy jedného nášho denníka začala svoju činnosť oficiálne štátna akciová spoločnosť "Slovensko IT" v piatok v Košiciach. Na starosti bude mať zlepšovanie štátnych služieb v oblasti informačných technológií vrátane testovania externých dodávok. Po stretnutí s prvými 80 zamestnancami tejto firmy to oznámila ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová (Za ľudí).

K zápisu spoločnosti do obchodného registra došlo 5. septembra, jej predsedom predstavenstva a riaditeľom je doterajší riaditeľ združenia Košice IT Valley Pavol Miroššay.

Údajne to bude lepšie a efektívnejšie ako doteraz...

Remišová pripomenula, že k vzniku spoločnosti došlo v priebehu len šiestich týždňov.

"Pred nami momentálne stojí veľká úloha. V prvom rade my na úrovni štátu sme začali čistiť štátne IT, aby už nebolo symbolom pre korupciu, netransparentnosť, aby to nebola čierna diera prelievania peňazí. Chceme občanom poskytovať služby lepšie, efektívnejšie, aj lacnejšie," uviedla ministerka.

Snahou podľa nej je, aby občan mohol postupne väčšinu služieb, ktoré štát poskytuje, využiť jednoducho len s pomocou mobilného telefónu. Konštatovala, že dosiaľ bol štát v oblasti IT veľmi slabý a nemal kapacity na kontrolu systémov od externých dodávateľov a dodané systémy sa potom často ukázali ako nefunkčné alebo zastarané. Novou firmou sa to má zmeniť...

No uvidíme... po všetkých skúsenostiach doteraz s neefektívnosťou všelijakých štátnych podnikov sme opatrní.

Najmä keď obratom zistime, že predseda akciovej spoločnosti pán ing. Pavol Miroššay je pravdepodobne aj konateľom spoločnosti Eventino s.r.o. s rovnakým predmetom činnosti - počítačové služby - ako slávnostne založená štátna akciová spoločnosť Slovensko IT.

Nie je to náhodou konflikt záujmov ako hrom, pani ministerka Remišová? Čo vy na to?