Viedenský teror

06.11.2020

Viedenský teroristický útok má 4 obete a 22 zranených. Spáchal ho stúpenec islamského štátu, ktorý je označovaný ako teroristická organizácia. Atentátnikom je 20 ročný Kujtim Fejzulai, ktorý má korene v severnom Macedónsku a je občanom Rakúska. Útočník bol vyzbrojený automatickou zbraňou, pištoľou a mačetou.

Tu sa natíska otázka, ako niečo také mohol vykonať človek odsúdený v spojitosti s členstvom v teroristickej organizácii a snahou vycestovať do Sýrie a bojovať po boku teroristov. Po výkone trestu sa tento mladý človek vrátil do civilného života a zrejme nikoho viac nezaujímal. Vo väznici bol umiestnený medzi sebe podobných teroristov a zrejme tam ho "doškolili" a pripravili na výkon teroristického aktu.

Koľko nebezpečných džihádistov je dnes v európskych väzniciach? Sú bezpečnostné sily schopné eliminovať potencionálne útoky týchto radikálov po ich návrate do civilného života? Budú títo ľudia dajakým spôsobom monitorovaní, bude nad nimi vykonávaná dajaká preventívna činnosť aby nedošlo k opakovaniu ďalších útokov? Toto všetko sú otázky, ktoré by kompetentných mali zaujímať.

Treba sa opýtať aj na činnosť tajných služieb Rakúska. Zrejme Fejzulaiho nepovažovali za nebezpečného a čas vo výkone trestu bol dostačujúci na jeho nápravu. Rakúsky kancelár Sebastian Kurz 5.11.2020 na zasadaní Rakúskeho parlamentu oznámil nutnosť reformy tajnej služby. Ide o Spolkový úrad na ochranu ústavy a boja proti terorizmu (BVT).

Štatistika je však jasná. Viedenský teroristický útok je v priebehu dvoch týždňov už tretím. Predchádzajúce dva útoky sa stali vo Francúzsku.

Rakúsky kancelár Kurz hodnotí tento útok ako "nenávisť k základných európskym hodnotám, spôsobu života a demokracie". Natíska sa otázka, kde sa mohla nabrať nenávisť k týmto hodnotám u človeka narodeného v Rakúsku, vyštudovaného na rakúskych školách a celý život žijúceho v Rakúsku?

Jeden človek sám dokázal vykonať takýto čin a bezpečnostné orgány, ktorými štát disponuje ostali v nemom úžase. Nikto nič nepredvídal, nikto nezasiahol včas, aby tento útok bol odvrátený.

Tajné služby majú v svojej náplni aj infiltráciu svojich členov do týchto spolkov a organizácií. Je nepochopiteľné, ako mohol tento človek prejsť v centre mesta so samopalom a nikto si nič nevšimol. Centrum Viedne je monitorované stovkou kamier ako súkromných, tak aj kamier policajných. Žiadny policajt, ktorý mal službu a kontroloval monitory nič nevidel. Atentátnik strieľal na rôznych šiestich miestach vzdialených od seba stovky metrov. Jeho útok trval cca 20 minút a až potom zasiahli bezpečnostné zložky a zlikvidovali páchateľa.

Zaujímavé sú aj prvé informácie poskytnuté rakúskymi médiami. Úplne prvou správou bolo, že sa nejedná o teroristický čin. Ďalšia informácia už hovorila o teroristickom útoku, ktorý sa následne zmenil v súvislosti s blízkou synagógou na antisemitský útok. Ďalšia správa hovorí o 10-tich teroristoch, následne sa počet znížil na štyroch a súčasná verzia hovorí o jednom útočníkovi. Z toho je jasne vidieť, že novinári chcú senzácie a uverejňujú polopravdy až nepravdy, len aby dačo publikovali.

Asi môžeme konštatovať, že tajné služby jednotlivých štátov nespolupracujú. Chýba výmena informácií o takýchto podozrivých a zrejme aj jednotná politika boja proti nim. Tu treba pochváliť Slovenskú informačnú službu, ktorá informovala rakúskeho ministra vnútra o pokuse útočníka nakúpiť muníciu na Slovensku. "V ďalších krokoch sa však v komunikácii zjavne niečo pokazilo",cituje rakúskeho ministra vnútra Karla Nehammera agentúra APA.

Možno by bolo dobré rakúskym tajným službám (a nielen im) odporučiť stáže v Izraeli, ktorý má dlhodobé skúsenosti s bojom proti teroristom. Tajné služby musia mať informácie a tým pádom aj náskok pred vykonaním takýchto útokov. Toto je zlyhanie činnosti týchto služieb na celej čiare, o čom svedčí aj cca 200 obetí týchto útokov za posledných 5 rokov. Minister na stredajšej tlačovke obvinil svojho predchodcu Herberta Kickla, že BVT pod jeho vedením utrpela "trvalé škody", ba dokonca bola "zničená".

Prečo sa radikalizuje toľko muslimov v Európe? Možno je potrebné vrátiť sa 20 rokov nazad. Európa a USA rozvrátili viacero krajín Blízkeho východu s cieľom "vývozu demokracie". Výsledkom sú desiatky miliónov ľudí bez domova, budúcnosti, s rozvrátenými rodinami a deštruovanými štátmi. Toto umožnilo vznik mnohých teroristických organizácií, medzi nimi aj Islamského štátu. Tu sú organizované stovky tisíc džihádistov, ktorých spája jeden spoločný menovateľ - "nenávisť voči neveriacim". Sú dobre organizovaní, vycvičení, vybavení modernými zbraňami a pripravení "umrieť za svoju pravdu". Ako spoločného nepriateľa majú Západ a ich dlhodobým cieľom je jeho likvidácia.

Reakcia väčšiny európskych politikov na tento teror je v rovine vyjadrenia sústrasti pozostalým. Silné reči o tom, že takéto útoky "nás neodradia od vyznávania európskych hodnôt (napr. sloboda slova)" a iné "všeobecné frázy" žiaľ neochránia Európu od ďalších útokov.

Až bizarne vyzerajú následné manévre policajných zložiek vykonávané na miestach týchto útokov. Videli sme policajnú akciu, v ktorej bolo nasadených stovky policajtov vrátane členov COBRA, EKO, WEGA a neznáme množstvo tajných agentov.

Je zrejmé, že viedenský útok nie je posledným a Európa si bohužiaľ pomaly zvyká na túto "integrálnu súčasť" svojho života.