Viete kto sú najväčší producenti plastových odpadov na svete?

14.12.2020

Už tretí rok po sebe aktivisti medzinárodného hnutia Break Free from Plastic označili spoločnosti Coca-Cola, PepsiCo a Nestlé za najväčších producentov plastového odpadu na svete, uvádza The Guardian. Zástupcovia spoločností napriek tomu ubezpečujú, že intenzívne pracujú na riešení problému plastového znečistenia planéty.

Ekologickí aktivisti obvinili spoločnosti Coca-Cola, PepsiCo a Nestlé z "nulového pokroku" v boji proti znečisťovaniu životného prostredia plastovým odpadom. Podľa The Guardian už tretí rok po sebe označili spoločnosti za najväčších producentov plastového odpadu na svete.

K tomuto záveru dospeli dobrovoľníci medzinárodného hnutia Break Free from Plastic po každoročnom prieskume, počas ktorého zbierali plastový odpad na plážach, uliciach a parkoch 55 krajín sveta a identifikovali výrobcu tovaru. V tomto roku zhromaždilo 15 000 aktivistov 346 494 plastových jednotiek, z ktorých 63 % bolo jednoznačne identifikovateľných podľa názvu spoločnosti.

Coca-Cola sa stala v tomto roku lídrom v oblasti plastového odpadu v 51 krajinách oproti 37 v roku minulom. Aktivisti spolu zhromaždili 13 834 plastových jednotiek s označením spoločnosti Coca-Cola, čo je dvakrát viac ako obalov vyrobených spoločnosťami PepsiCo (5 155 výrobkov) a Nestlé (8 633 výrobkov) dohromady.

Príspevok pripomína, že v roku 2020 americká spoločnosť nepociťuje hnev ekoaktivistov prvýkrát. Napriek tomu začiatkom tohto roka spoločnosť deklarovala, že nemá v úmysle upustiť od používania plastových fliaš, ktoré sú podľa nej medzi kupujúcimi obľúbené.

"Najväčší svetoví producenti plastového odpadu tvrdia, že tvrdo pracujú na riešení znečistenia plastmi, namiesto toho však naďalej používajú ekologické jednorazové plastové obaly," uviedla koordinátorka projektu Emma Priestland. Ďalej povedala, že jediným spôsobom, ako tento problém odstrániť, je postupné zastavenie výroby a používania plastových výrobkov na jedno použitie a zavedenie systémov na recykláciu plastového odpadu.

Samotná Coca-Cola uviedla, že pracuje na riešení problému v spolupráci s inými spoločnosťami, a poprela obvinenia z nedostatočného pokroku v tejto veci. Poukázali najmä na to, že sa zaviazali zhromaždiť a recyklovať každú fľašu a plechovky, ktoré predajú. Termín do roku 2030.

Zástupcovia spoločnosti PepsiCo zasa poznamenali, že do roku 2025 znížia použitie podielu primárneho plastu pri výrobe obalov na svoje nápoje o 35 %. A Nestlé tvrdí, že v budúcnosti budú všetky obaly produktov spoločnosti vhodné na recykláciu alebo opätovné použitie, píše The Guardian.