Vírusom sa nakazí 7 miliárd ľudí a zomrie 40 miliónov – tvrdí Imperial College London

28.03.2020

Pokiaľ by sa neprijali žiadne opatrenia proti šíreniu coronavírusu, nakazilo by sa ním tohto roku sedem miliárd ľudí a 40 miliónov pacientov by podľahlo ochoreniu COVID-19, ktorú vírus spôsobuje.

Vo svojej aktuálnej štúdii to podľa agentúry Reuters tvrdia vedci z Kráľovskej univerzity v Londýne (Imperial College London). Na celom svete dnes žije zhruba 7,7 miliardy ľudí. Nákaza sa doposiaľ preukázala u témer 540 000 osôb a cez 24 000 ich už nemoci z coronavírusu podľahlo.

The Imperial College of Science, Technology and Medicine alebo skrátene Imperial College London je elitná londýnska univerzite, ktorá sa špecializuje v oblasti vedy, inžinierstva, obchodu a medicíny. Vo svetových rebríčkoch sa pohybuje na mieste top 10 univerzít na svete, v roku 2019 bola vyhodnotená ako 4. v Európe.

Svet podľa britských vedcov kvôli pandémii čelí "vážnemu a akútnemu" núdzovému stavu a to ako naň budú jednotlivé štáty reagovať, je zásadné pre ďalší vývoj. Pokiaľ sa príjmu opatrenia na zmiernenie šírenia coronavírusu, ktoré znížia mieru sociálnych kontakto starších ľudí o 60% a v širšej populácii o 40 percent, mohli by sa straty na životoch podľa londýnskych expertov znížiť o polovicu - teda na 20 miliónov mŕtvych.

"Predpokladáme ale, že aj ak by nastal tento scénar, budú zdravotné systémy všetkých krajín rýchlo preťažené," uvádza už v poradí dvanásta správa, ktorú tým Kráľovskej univerzity v Londýne vydal od prvého potvrdeného výskytu coronavírusu v čínskom meste Wu-han na konci minulého roku.

Podľa skupiny odborníkov vedenej profesorom Neilom Fergusonom, by sa dopyt po zdravotnej starostlivosti dal do istej miery uspokojiť len v prípade "rýchleho prijatia opatrení na ochranu verejného zdravia, ako to urobili v mnohých krajinách". Experti tým majú na mysli napríklad výrazné testovanie populácie a izoláciu nakazených či opatrenia ku obmedzeniu sociálnych kontaktov, upozornila agentúra Reuters.

Pokiaľ by všetky krajiny zaviedli zodpovedajúce opatrenia, dalo by sa v najlepšom prípade zachrániť podľa Fergusonovho týmu až 38,7 miliónov životov. Choroba COVID-19 by si tak vyžiadala na celom svete asi 1 300 000 obetí.

"Aby sme sa vyhli nebezpečí ďalších epidémii, bude nutné zachovať opatrenia ku potlačeniu (šíreniu coronavírusu) v určitej forme až do doby, než bude k dispozícií vakcína či účinná liečba," uviedla Fergusonova skupina vo svoje štúdii. "Akékoľvek zdržania pri zavádzaní stratégii potlačujúcich prenos nákazy povedie ku horším výsledkom a nižšiemu počtu zachránených životov," varujú britskí vedci.

A že tuto predpoveď odborníkov berú aj v samotnej Británii už konečne vážne, osvedčuje aj zrýchlený pohyb hlavného poradcu Dominica Cummingsa z Downing Street 10, už 10 minút po tom, ako  sa aj svet dozvedel, že vírus je už aj tam ...