Vizionára Billa Gatesa dobehla sexuálna minulosť - a nebola to Melinda

17.05.2021

Seattle (USA) - Členovia predstavenstva americkej softvérovej spoločnosti Microsoft vlani došli k záveru, že by zakladateľ firmy Bill Gates mal odísť z ich radov kvôli pokračujúcemu vyšetrovaniu, že mal pred rokmi vzťah so zamestnankyňou firmy. Napísal to denník The Wall Street Journal (WSJ), ktorý sa odvoláva na nemenované zdroje oboznámené so situáciou.

Gates odišiel z predstavenstva vlani v marci s tým, že sa chce viac venovať svojim dobročinnými projektom. Jeho hovorca uviedol, že Gatesov odchod zo správnej rady nemá s vyšetrovaním nič spoločné. Členovia predstavenstva si na konci roka 2019 najali právnickú firmu, ktorá mala preveriť informácie v liste od jednej zamestnankyne Microsoftu.

Tá tvrdila, že udržiavala s Gatesom niekoľkoročný sexuálny vzťah. Niektorí členovia predstavenstva pri vyšetrovaní došli k záveru, že by Gates už nemal v Microsofte zastávať vedúcu pozíciu. 

Podľa WSJ sa chceli vyhnúť škandálu u jedného z popredných činiteľov spoločnosti, ktorý by v médiách silne rezonoval kvôli práve sa rodiacemu hnutia MeToo.

Zakladateľ a dlhoročný šéf Microsoftu potom rezignoval ešte predtým, než predstavenstvo prijalo vo veci oficiálne rozhodnutie, tvrdí zdroj. Microsoft vo vyhlásení uviedol, že v roku 2019 dostal informáciu, že sa Gates snažil "v roku 2000 začať intímny vzťah so zamestnankyňou firmy".

Spoločnosť potom dodala, že záležitosť preverovala tretia firma, a že Microsoft pri vyšetrovaní svoju zamestnankyňu podporoval. "Takmer pred 20 rokmi začal románik, ktorý skončil priateľsky," povedala Gatesovho hovorkyňa s tým, že Gatesov odchod z predstavenstva sa záležitosťou nesúvisel. "(Gates) dával už niekoľko rokov predtým najavo úmysel tráviť viac času filantropiou," dodala.

Gates odstúpil z riadiaceho orgánu Microsoftu v marci minulého roka, len tri mesiace po tom, čo ho na toto miesto znovuzvolilo valné zhromaždenie. Vo vyjadrení vtedy uviedol, že sa chce venovať verejnoprospešným projektom, a že bude naďalej slúžiť ako technologický poradca terajšieho generálneho riaditeľa, ktorým je Satya Nadella. V rovnaký deň tiež odišiel z predstavenstva investičnej spoločnosti Berkshire Hathaway miliardára a filantropa Warrena Buffetta.

Šesťdesiatpäťročný Gates s manželkou Melindou začiatkom mája oznámili, že sa po 27 rokoch rozvádzajú. V spoločnom vyhlásení potom na twitteri oznámili, že "v ďalšej životnej etape už nemôžu spoločne rásť ako pár". V súdnej žiadosti o rozvod uviedli, že ich manželstvo je "nenávratne rozbité".

Podľa WSJ pracovala Gatesová na rozdelení manželstvo s niekoľkými právnymi firmami najmenej od roku 2019, pár však doteraz neuviedol, čo ich konkrétne k rozvodu priviedlo.

Jednou z obáv Gatesovej boli podľa WSJ vzťahy jej manžela s finančníkom Jeffreym Epstein. Ten v auguste 2019 spáchal vo väzení samovraždu, nedlho potom, čo bol zatknutý kvôli podozrením zo sexuálnych zločinov. Gates vo vyjadrení v roku 2019 uviedol, že sa s Epsteinom stretol kvôli svojim dobročinnými projektom, a že schôdzku ľutuje.

Gates firmu Microsoft spoluzaložil v roku 1975 a do roku 2000 bol jej šéfom. Tamojšie softvérové oddelenia riadil do roku 2006 a predsedom predstavenstva bol do roku 2014. V posledných rokoch bol radovým členom predstavenstva a technologickým poradcom terajšieho šéfa Nadella aj napriek tomu, že sa čoraz viac sústreďoval na prevádzku charitatívnej nadácie, ktorú vedie spoločne so svojou manželkou.