Vladimíra Putina zajtra zaočkujú - tipnite si ktorou vakcínou

22.03.2021

Ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že sa v utorok 23.3. chystá očkovať proti koronavírusu. Vyhlásil to pri rokovaniach o výrobe s výrobcami vakcín.

Počas online konferencie s ruskými výrobcami vakcín Putin poukázal na to, že "očkovanie je samozrejme dobrovoľnou voľbou pre každú osobu".

"Mimochodom, plánujem to zajtra urobiť sám," dodal prezident.

Na rozdiel od niektorých ďalších svetových vodcov sa Putin nechystá zmeniť svoje očkovanie na verejnú akciu, uviedol pre médiá hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

Peskov tiež odmietol prezradiť, ktorú vakcínu dostane prezident, iba s tým, že pôjde o jednu z troch ruských vakcín, pretože sú "všetky dobré a spoľahlivé".

Rusko už zaviedlo tri vakcíny proti koronavírusu - Sputnik V, EpiVacCorona a CoviVac - všetky sú založené na rôznych technologických platformách a umožňujú zdravotníkom nájsť pre pacientov najvhodnejšiu možnosť.

Sputnik V sa stal prvou registrovanou vakcínou Covid-19 na svete v auguste 2020. Môže sa pochváliť účinnosťou viac ako 91 percent a v súčasnosti je schválený na použitie vo viac ako 50 krajinách.

Putin tiež konštatoval, že práve masové očkovanie povedie k vytvoreniu kolektívnej imunity a umožní dostať sa z režimu obmedzení zavedených v rámci boja proti šíreniu choroby COVID-19. 

Informoval tiež, že v Rusku už bolo zaočkovaných 6,3 milióna ľudí, z toho 4,3 milióna občanov dostalo obe dávky vakcíny. Pripomenul, že na zabezpečenie kolektívnej imunity je potrebné zaočkovať 60 percent dospelej populácie Ruska, čo si bude vyžadovať 69,8 milióna dávok vakcín.