Vo Washingtone sa strieľa - Trumpovci útočia na Kongres!

06.01.2021

V budove Capitolu došlo aj k streľbe, podľa CNN je zranená najmenej jedna žena. Z budovy tiež odnášali zranených policajtov.

Rokovanie kongresu, na ktorom mali schváliť výsledky prezidentských volieb, vtrhli do budovy demonštranti. Politikov museli evakuovať.

Keď americkí demonštranti vtrhli do Kongresu, viceprezidenta Mikea Pencea radšej evakuovali z budovy. Také zábery sprevádzajú postupný prechod moci od porazeného Donalda Trumpa k víťazovi Joeovi Bidenovi.

Znepokojenie nad vývojom vo Washingtone vyjadril aj slovenský minister zahraničných vecí Ivan Korčok. "Očakávam, že americké inštitúcie zvládnu túto situáciu v duchu právneho štátu. Zodpovednosť je v rukách prezidenta D. Trumpa," napísal na facebooku.

Poslancom v Snemovni reprezentantov rozdávajú plynové masky, keďže vo vstupnej rotunde bol použitý slzotvorný plyn. Niektorí poslanci sa presunuli z rokovacej sály do šatní. Vstup do rokovacej sály je zabarikádovaný nábytkom.

"Toto je najbližšie, ako sa naša krajina dostala k snahe o puč," tvrdí pre CNN bývalý šéf washingtonskej polície Charles Ramsey.

"Toto, čo sa dnes deje, spôsobil prezident, túto vzburu," povedal podľa New York Times republikánsky senátor Utahu Mitt Romney.

Donald Trump mal počas rokovania prejav na demonštrácií. Keď Pence odmietal blokovať proces, na Twitteri mu ukázal: "Mike Pence nemal dosť guráže, aby spravil, čo je treba na ochranu našej krajiny a ústavy." Ešte predtým mu odkázal, že ho veľmi sklamal.