Vojaci sa tretej svetovej vojny boja, politici žiaľ asi nie
LONDÝN 13. novembra (Reuters) - Existuje väčšie riziko náhodného vypuknutia vojny medzi Západom a Ruskom ako kedykoľvek predtým od studenej vojny, pričom mnohé z tradičných diplomatických nástrojov už nie sú k dispozícii, uviedol najvyšší vojenský dôstojník Británie.
Generál Nick Carter, šéf obranného štábu, povedal pre Times Radio, že existuje väčšie riziko napätia v novej ére "multipolárneho sveta", kde vlády súťažia o rôzne ciele a rôzne programy.
"Myslím si, že musíme byť opatrní, aby ľudia nakoniec nedovolili, aby sa bojovná povaha niektorých našich politikov nedostala do pozície, kde eskalácia vedie k nesprávnemu odhadu," povedal v rozhovore, ktorý odvysielala agentúra v nedeľu.
Napätie narastalo vo východnej Európe v posledných týždňoch po tom, čo Európska únia obvinila Bielorusko z toho, že na svojich hraniciach s Poľskom, ktoré je členským štátom EÚ, navozilo tisícky migrantov, čo je spor, ktorý hrozí zrážkou Ruska a NATO.
Prezident Vladimir Putin v sobotu povedal, že neplánované cvičenia NATO v Čiernom mori predstavujú pre Moskvu vážnu výzvu a že Rusko nemá nič spoločné s krízou na hraniciach Poľska a jeho blízkym spojencom Bieloruskom.
Carter povedal, že autoritárski vodcovia sú ochotní použiť akýkoľvek nástroj, ktorý majú k dispozícii, ako sú migranti, stúpajúce ceny plynu, zástupné sily alebo kybernetické útoky. "Charakter vedenia vojny sa zmenil," povedal.
Po bipolárnom svete studenej vojny a unipolárnom svete dominancie USA teraz diplomati čelia zložitejšiemu multipolárnemu svetu, povedal a dodal, že "tradičné diplomatické nástroje a mechanizmy" studenej vojny už nie sú k dispozícii.
"Bez týchto nástrojov a mechanizmov existuje väčšie riziko, že tieto eskalácie alebo táto eskalácia by mohli viesť k nesprávnemu odhadu a priamemu vojnovému konfliktu ," povedal. "Takže si myslím, že toto je skutočná výzva, ktorej musíme čeliť."
Británia v piatok uviedla, že malý tím britského vojenského personálu bol nasadený, aby preskúmal "technickú podporu" pre Poľsko na jeho hranici s Bieloruskom.
Britské stíhačky Typhoon v piatok tiež eskortovali z oblasti svojho záujmu dve ruské vojenské lietadlá, pričom spolupracovali s partnermi NATO na monitorovaní týchto prúdových lietadiel pri ich prechode cez medzinárodný vzdušný priestor.
Ťažko povedať, či Carterove slová sú aj reakciou na supermilitantné vystúpenie nemeckej ministerky obrany.
Nemecká ministerka obrany 21. októbra vo vysielaní rozhlasovej stanice Deutschlandfunk v odpovedi na otázku, či NATO zvažuje scenáre odstrašovania Ruska v regiónoch Baltského a Čierneho mora vrátane vzdušného priestoru, a to s jadrovými zbraňami, vyhlásila, že NATO by malo vyslať Rusku jasný signál, že je pripravené použiť takéto prostriedky, aby vopred vyvolalo odstrašujúci účinok a odradilo kohokoľvek od útokov na pobaltské oblasti alebo partnerov NATO v Čiernom mori. Krampová-Karrenbauerová zdôraznila, že toto je základná myšlienka NATO a bude prispôsobená súčasnému správaniu Ruska.
Ruský minister obrany Sergej Šojgu v hneď na to, obvinil NATO, že postupne zhromažďuje sily blízko ruských hraníc a nie je ochotné diskutovať o otázkach európskej bezpečnosti s Moskvou na rovnocennej úrovni, píše Reuters.