Vráti sa Alexej Navaľnyj na „Rodinu“?

18.09.2020

Alexej Navaľnyj na sociálnych sieťach ukázal svoju fotku s manželkou a dcérami z berlínskej nemocnice Charity. V utorok tiež uviedol, že čo sa zobudil z kómy, dýcha už sám, bez pomoci prístrojov. "Ešte stále takmer nič nemôžem robiť, avšak včera som dokázal celý deň dýchať sám, úplne sám", napísal v ruštine.

V pondelok na tlačovej konferencii zahraničný minister Nemecka Haiko Maas prehlásil, že otravu novičokom potvrdili aj ďalšie nezávislé laboratóriá z Francúzska a Švédska. O aké laboratóriá konkrétne išlo minister neupresnil, pretože táto informácia je tajná.

Úžas vzbudzuje aj skutočnosť, že tieto laboratória údajne zistili novičok na fľaši z hotela v Tomsku kde bol Navaľný ubytovaný. Túto vraj zobrali po hospitalizácii Navalného jeho priatelia z hotelovej izby... voľne len tak! A neotrávili sa!

Nemci strážia politika ako "oko v hlave", aby na neho v nemocnici nebol spáchaný atentát. Už samotný transport Navaľného do nemocnice, ktorý sme mohli sledovať v televízii pripomínal minimálne príchod prezidenta alebo premiéra významnej krajiny.

Alexej však podľa New York Times s poukázaním na vysokopostaveného predstaviteľa bezpečnostných orgánov Nemecka oznámil, že po vyliečení sa chce vrátiť do Ruska, aby pokračoval v svojej predchádzajúcej aktivite. Toto prehlásenie môže svedčiť o rýchlom uzdravovaní sa politika, čo ešte pred týždňom zrejme nikto neočakával. Trocha s nadsázkou by sa dalo povedať, že ani účinnejší novičok nedokázal politika usmrtiť a ruské špeciálne služby vyšli na smiech.

Samotnému Navaľnému sa v Rusku nežije zle. Ako najznámejší opozičný politik, z ktorého má vraj strach aj prezident Putin dostáva nemálo peňazí od svojich podporovateľov zo Západu. Politika zrejme neláka osud druhého Skripala, ktorého britské špeciálne služby "uložili" neznámo kam, aby ho vraj ochránili pred ruskými špiónmi z GRU.

Vyjadrením opozičného politika však vzniká protirečenie medzi jeho osobnými záujmami a záujmami Západu. Podľa prehlásenia nemeckej strany je neprípustné, aby sa Navaľnyj vrátil vzhľadom na jeho bezpečnosť do Ruska. Ak sa Alexej chce vrátiť do svojej vlasti, tak to vyvoláva pochybnosti o jeho otrave novičokom a úsiliu Putina o jeho otrávenie.

Ruská strana sa už skôr vyjadrila, že Navaľnyj je v opozícii už pomerne dlho a zatiaľ sa mu nedarí v jeho opozičnej politike výraznejšie "ohroziť" súčasné vedenie krajiny. Niektorí ruskí politici a politológovia sa o Navaľnom vyjadrili, že je "dobrá opozícia", ktorá zároveň ukazuje na demokraciu v Rusku a aj taký opozičník ako on, s obrovskou podporou Západu zatiaľ nepresvedčil Rusov o potrebe zmeny v prezidentskom kresle.

Navaľnyj reálnosť hrozby od ruského vedenia nevidí. V prípade jeho návratu bude nemecká strana musieť doložiť konkrétnymi faktami a stanovením jeho diagnózy priebeh jeho liečenia .

Ruská Generálna prokuratúra už poslala nemeckým kolegom žiadosť o vykonanie previerky priebehu choroby politika, no vzhľadom na doterajšiu spoluprácu sa na tieto informácie nespolieha. Správa z nemocnice Charity však môže mnohé vyjasniť. Želanie Navaľného vrátiť sa domov dostáva Nemcov do zložitej a nepríjemnej situácie. V priebehu jeho pobytu v nemocnici dala nemecká strana mnohé vyhlásenia, ktoré by mohli byť v krátkej dobe konfrontované s informáciami zo správy a skutočným zdravotným stavom politika.

Rozdiel medzi Skripalom a Navaľným je zásadný. Kým bývalý ruský špión nikoho v skutočnosti nezaujímal a bol odpravený nevedno kam, tak Navaľnyj sa dobrovoľne nechystá z pozície najväčšieho opozičného politika v Rusku niekam stratiť.

Situácia je zaujímavá a uvidíme, či Berlín použije "dohovorenie" politikovi a ako sa Navaľnych nakoniec rozhodne. Asi rozhodne samotná frau Merkel...