Výprasky - Borell u Lavrova a Ursula u Erdogana...

08.04.2021

Nepríjemný okamih zažila na stretnutí s tureckým prezidentom predsedníčka Európskej komisie (EK) keď sa jej "ušlo" len miesto na gauči, keď prišla diskutovať o právachžien a myslela si, že je to na programe dňa, píše o tom TheGuardien. Po "výprasku" Josepa Borella, podpredsedu EK v Moskve, prišlo druhé fiasko v Turecku. To svedčí, že EÚ, ako odkladisko funkcionárov z jednotlivých štátov, prináša ovocie ich neprofesionality, aj keď sú platení na úrovni súčtu príjmov min. 10 bežných smrteľníkov.

Ursula von der Leyenová, prvá ženská predsedníčka Európskej komisie, bola "prekvapená" po tom, čo zostala bez kresla počas stretnutia dvoch predsedov orgánov EÚ a vodcu Turecka Recepa Tayyipa Erdoğana, a požaduje, aby sa takýto "průšvih" už nikdy neopakoval.

Nemecká šéfka EK zostala na začiatku rokovaní v Ankare so svojimi dvoma mužskými partnermi Erdoğanom a Charlesom Michelom, bývalým belgickým premiérom, ktorý je toho času predsedom Európskej rady a zastupuje EÚ pri jednaní s hlavami štátov navonok, viditeľne podráždená.

"Ehm," zamrmlala s miernou gestikuláciou namierenou na dve obsadené kreslá, do ktorých sa na začiatku rozhovorov Michela Erdoğan usadili na čele v pozlátenej miestnosti v prezidentskom komplexe. Nepríjemná scéna sa odohrala pred utorkovým trojhodinovým stretnutím s Erdoğanom, kde jednou z otázok vznesených lídrami EÚ boli práva žien v súvislosti s odstúpením Turecka od dohovoru o rodovo podmienenom násilí (tzv. Istanbulská zmluva).

Michel, ktorý sa pri vstupe na jednanie správal ako hlavný partner a prijal čestné miesto vedľa Erdoğana, nemal pri tejto situácii žiadne náznaky ľútosti. Von der Leyenová si musela vystačiť s druhoradým miestom na pohovke oproti tureckému ministrovi zahraničia.

V stredu hovorca U. von der Leyenovej objasnil pocity predsedníčky Komisie v súvislosti s týmto faux pas a poznamenal, že incident počas nasledujúcej diskusie ešte viac "zaostril jej zameranie" na otázku rovnakých práv.

Hovorca ďalej uviedol: "Predsedníčka EK bola zjavne prekvapená, ako je to vidieť na videu. Úroveň hierarchie našej predsedníčky je úplne rovnaká ako úroveň predsedu Európskej rady Michela. Naša predsedníčka EK je samostatným členom Európskej rady a bežne, keď cestuje do zahraničia, sa s ňou zaobchádzalo úplne rovnako ako s predsedom Európskej rady.Predsedníčka očakáva, že s inštitúciou, ktorú zastupuje, bude zaobchádzané podľa požadovaného protokolu, a preto požiadala svoj tím, aby prijal všetky príslušné opatrenia s cieľom zabezpečiť, aby k takémuto incidentu v budúcnosti nedošlo."

Hovorca uviedol, že von der Leyenová prijala vnútorné rozhodnutie pokračovať v schôdzi napriek tejto urážke. "Predsedníčkina asertivita bola zjavne viditeľná v tom, že neodišla z rokovania, zúčastnila sa na ňom a zohrávala svoju plnohodnotnú úlohu," dodal hovorca.

Otázky týkajúce sa Michelovho správania boli adresované jeho hovorcovi, ktorý nereagoval na žiadosti o komentár.

Iratxe García Pérezová, španielska europoslankyňa, ktorá vedie skupinu socialistov a demokratov v Európskom parlamente, tweetovala: "Najprv vystúpia z Istanbulského dohovoru a teraz nechávajú predsedníčku Európskej komisie bez kresla na oficiálnej návšteve. Hanebné."

"Aké diplomatické fiasko," tweetovala Violeta Bulcová, bývalá komisárka EÚ.

Von der Leyenová, ani Michel sa na tlačovej konferencii po stretnutí nijako nezmieňovali o diplomatickom gaffe. "Prišli sme do Turecka, aby sme dali nášmu vzťahu nový impulz, a v tomto ohľade sme mali prvé zaujímavé stretnutie s prezidentom Erdoğanom," uviedla Von der Leyenová. Dodala, že Turecko vyslalo "nesprávny signál" tým, že opustilo Dohovor o predchádzaní násiliu na ženách podpísaný v roku 2011. "Som hlboko znepokojená skutočnosťou, že Turecko odstupuje od Istanbulského dohovoru," uviedla. "Ide o ochranu žien a detí pred hrozbou násilia."

Erdoğan sa na vyhlásení nezúčastnil. Hlavným výsledkom stretnutia bolo, že EÚ súhlasila s predĺžením päťročných 6 miliárd EUR, v rámci ktorých Brusel bude poskytovať finančné prostriedky na oplátku za zastavenie pohybu migrantov do Grécka.

Dve návštevy vrcholových funkcionárov EÚ a dvakrát fiasko. Prvá zásada pri zahraničných návštevách je, že sa navrhne, odkonzultuje a potvrdí program schôdzky. Niektorí úradníci EÚ tvrdili, že Borell pri návšteve Moskvy si zabudol program návštevy a domáhal sa jedine návštevy Navaľného. Ruský minister Lavrov ho upozornil, že ani ruskí politici nezasahujú do konania orgánov činných v trestnom konaní a jeho požiadavku Rusko považuje za zasahovanie do vnútorných záležitostí. Výsledok: vzťahy Ruska a EÚ na dne, Rusko ignoruje orgány EÚ a začalo jednať len bilaterálne s jednotlivými štátmi EÚ.

Nikto nevie, aký program si stanovili a odsúhlasili EÚ a Turecko pri jednaní na najvyššej úrovni. Domnievame sa, že Erdoğan určite nemá chuť a čas baviť sa s von der Leyenovou ohľadom práv žien, zvlášť ak Turecko odstúpilo od Istanbulského dohovoru. Prepašovať to do rokovaní bolo veľkou diplomatickou chybou. Ak by to totiž turecký prezident tušil, určite by možno ani táto schôdzka nebola. 

Výsledok: poníženie čelných predstaviteľov EÚ, žiadne spoločné vyhlásenie a Turecko získalo na obmedzenie migračnej trasy do Grécka a EÚ ďalších 6 miliárd EUR.

Tu napadá rad otázok: "Čo robili odborníci na protokol? Alebo v EÚ to robia amatéri? Alebo v záchvate papalášizmuich politici ignorujú?"

V minulosti diplomaticky protokol napríklad predpisoval aj oblečenie a správanie sa na rôznych akciách. Aby sa nestávalo, že politik sa rozbehol v ústrety britskej kráľovnej so slovami "hello Mr. Queen" ju vyobjímal. Alebo po novembrová delegácia poslancov NR prišla na prijatie na najvyššej úrovni v módnych sakách pastelovej farby a v bielych ponožkách. Pri prijatí na najvyššej úrovni by ženy mali mať tmavé šaty, alebo tmavý kostým. To neprekážalo jednej slovenskej diplomatke, aby prišla na stretnutie so španielskym kráľom v bielych šatách a s holými nohami bez pančúch. Keď bola ironicky upozornená, že má "krásne šaty", tak sa pochválila, že ich sama "spichla" za dva dni. Za faux pas tiež možno považovať vymenovanie členky vlády, ktorá bola v bielych skoro svadobných šatách so žltým sakom. Svet v tejto oblasti búra etiketu, a tak o chvíľu príjme politik veľvyslanca v šortkách...

Tu však nekritizujeme slušivé nohavice s červeným sakom predsedníčky EK. Tu kritizujeme, že zrejme nebola oboznámená s protokolom a čo má robiť pri prijatí tureckým prezidentom. Inak by tam nestala vyjavená ako "svätá za dedinou".

K objasneniu trápnej situácie možno pomôže malý exkurz do organizácie EÚ.

Európska rada (ER) neformálne nazývaná aj Samit EÚ je jednou z inštitúcii Európskej únie. Skladá sa z hláv štátov (prezidentov) a predsedov vlád členských štátov EÚ, z predsedu Európskej rady a z predsedu Európskej komisie. Zasadnutia Európskej rady vedie predseda ER, ktorým je od 1. decembra 2019 Charles Michel. Predseda Európskej rady tiež zastupuje EÚ na úrovni hláv štátov a predsedov vlád vo vonkajších vzťahoch v súvislosti s otázkami ktoré sa týkajú spoločnej zahraničnej a bezpečnostnej politiky. V rámci EÚ ER prijíma zásadné rozhodnutia.

Európska komisia (EK) je najvyšší výkonný orgán Európskej únie (EÚ), ktorý má v mnohých otázkach rozhodovaciu právomoc. Navrhuje legislatívu EÚ, kontroluje dodržiavanie tejto legislatívy v členských krajinách EÚ a zastupuje EÚ voči členským štátom aj navonok. Z prevažnej časti spravuje rozpočet EÚ.

Komisia v praxi funguje ako vládny kabinet s 27 členmi neformálne nazývanými "komisári". V súčasnosti je predsedníčkou EK Ursula von der Leyenová, ktorou sa stala v decembri 2019 na päť rokov.

Názorne by sa dalo povedať, že Európska rada má rozhodovaciu právomoc a Ch. Michel je akoby prezidentom EÚ. Európska komisia má výkonnú právomoc a jej predsedníčka von der Leyenová je akoby premiér EÚ.

Turecko je prezidentská republika. Prezident republiky je hlava štátu a má zväčša iba ceremoniálnu rolu. Prezident je volený na päťročné obdobie v priamych voľbách, pričom prvým priamo zvoleným prezidentom je ten súčasný, RecepTayyip Erdoğan.

Výkonná moc je v Turecku vykonávaná premiérom a Radou ministrov, ktorú spoločne tvoria vládu. Premiér bol volený parlamentom počas hlasovania o dôvere vláde a bol zvyčajne hlavou politickej strany, ktorá má najviac kresiel v parlamente. Potom funkcia premiéra zanikla na základe výsledkov referenda z roku 2017. Funkciu predsedu vlády prevzal turecký prezident.

Ak by Ursula von der Leyenová, predsedníčka exekutívy - EK, prišla do Ankary sama, prijal by ju Erdoğan s najvyššími poctami ako šéf exekutívy Turecka. V prezidentskej budove by sedela na čele spolu s ním v dvoch kreslách. Na gauči by sedel turecký minister zahraničia a jeho náprotivok komisár EÚ J. Borell, ktorý by mal byť súčasťou delegácie.

Nebýva zvykom, aby na medzištátne návštevy chodili spolu prezident s premiérom. Ale stalo sa. Možno v snahe vyhnúť sa fiasku, alebo pomôcť von der Leyenovej, vybral sa do Turecka aj Ch. Michel, predseda ER, ktorej je predsedníčka EK len členom bez hlasovacieho práva. 

Tým ako hodnostne vyšší postúpil do čela delegácie a stal sa partnerom pre prezidenta Turecka. Hierarchicky nižšie postavená von der Leyenová sa stala partnerkou pre druhého muža delegácie Turecka ministra zahraničia. Tomu zodpovedalo aj rozsadenie, do čela v kreslách zasadli Michel a Erdoğan, na gauč druhí v hierarchii.

Treba povedať, že diplomatický protokol nerozlišuje medzi mužom a ženou, bernou mincou je hierarchické postavenie (teda ani z hľadiska sedenia pri zahraničných návštevách). Možno by to mohlo byť aj inak, keby sa obe strany dohodli! Vpredu by sedel dvojjediný Erdoğan a vedľa neho dvaja predsedovia z EÚ. 

Lenže von der Leyenová sa hrdinsky vopred vyjadrovala pred poddanými v EÚ k populárnej téme Istanbulského protokolu a na túto tému, že chce s Erdoğanom aj "podiškurovať". S poddanými môže, ešte jej aj zatlieskali. S Erdoğanom nie! A možno aj preto jej to dal "vyžrať". Slušne, v rámci diplomatickej etikety.

Ešte nás čakajú skoro 4 roky pod vládou tejto predsedníčky. Priateľka Frau Merkelovej - Ursula von der Leyenová predtým "úspešne reformovala" ako ministerka nemecký buneswehr (30 posledných funkčných tankov Leopard...), preto asi bola katapultovaná na Olymp EÚ. 

Netreba zabúdať na to, ako "zvládla" aj pandemickú situáciu a hlavne očkovaciu stratégiu EÚ. Odborníci tvrdia, že stratégia je výborná, len chýba zásadná vec - vakcíny. A teraz prišlo poníženie jej aj EÚ na medzinárodnej úrovni. Fakt vodca, na ktorého občania EÚ môžu byť "hrdí". Skoro ako na jej predchodcu, večne tackajúceho sa Jean-Claude Junckera.