Vývoj v USA po inaugarácii?

22.12.2020

Definitívne vyhlásenie víťaza amerických volieb sa blíži, ale blížia sa aj turbulentné časy pre USA. Aj najbližší severný sused - Kanada - sa s obavami díva, čo sa bude diať po ustanovení Joa Bidena do funkcie amerického prezidenta. Obava vyplýva z neuznania volebného víťazstva Bidena súčasným prezidentom Trumpom. V celých USA je cítiť napätie a mnohí nevylučujú aj možnosť občianskej vojny či rozpadu Konfederácie.

​Volitelia zahlasovali a či sa to niekomu páči alebo nie, Joe Biden je víťazom volieb. Ešte je potrebná certifikácia výsledkov volieb v Snemovni reprezentantov, kde sa však neočakávajú zásadné problémy.

​Problém ale signalizuje štát Texas, konkrétne predseda Republikánskej strany Allen West, ktorý vyzýva na vytvorenie "nového zväzu", ktorý bude dodržiavať Ústavu USA. Jeho návrh je reakciou na rozhodnutie Najvyššieho súdu USA vo veci žaloby štátu Texas týkajúca sa falzifikácie výsledkov volieb. V tejto žalobe sa k štátu Texas pripojilo ďalších 17 štátov Konfederácie. Najvyšší súd žalobu neprijal - z 9-tich sudcov bolo 7 proti prijatiu žaloby. Trumpa "nepodržali" ani sudcovia, ktorých on navrhol za sudcov Najvyššieho súdu. Trumpov právnik Lin Wood označil predsedu Najvyššieho súdu Johna Robertsa za skorumpovaného a vyzval ho k okamžitému odstúpeniu. Z možného ovplyvňovania súdu predsedom Robertsom je aj prehlásenie texaského štátneho voliteľa Matta Patricka, ktorý tvrdí, že sudca naliehal na svojich kolegov, aby žalobu zamietli. Podľa voliteľa existuje o tejto skutočnosti videozáznam. Viacerí hovoria, že sudcovia nechceli na seba zobrať zodpovednosť za následky vyplývajúce z ich rozhodnutia na krajinu, ktoré by malo ich potvrdzujúce rozhodnutie o nelegitímnosti volieb.

​Na stránkach Republikánskej strany (Austin-Texas) je z 12.11.2020 zverejnené prehlásenie predsedu Allena Westa, týkajúce sa reakcie na rozhodnutie Najvyššieho súdu. V stanovisku sa uvádza: "Najvyšší súd pri podaní žaloby štátom Texas, ku ktorej sa pripojilo 17 štátov a 106 kongresmanov rozhodol, že štát môže konať protiústavne a porušiť svoj vlastný volebný zákon. Výsledkom sú škodlivé účinky na ďalšie štáty, ktoré sa riadia zákonmi, zatiaľ čo štát, ktorý porušil zákon nemusí znášať žiadne dôsledky. Toto rozhodnutie vytvára precedens, ktorý hovorí, že štáty môžu porušovať Ústavu USA a nemôžu byť brané na zodpovednosť. Toto rozhodnutie bude mať ďalekosiahle následky pre budúcnosť našej ústavnej republiky. Možno by sa štáty, ktoré dodržujú zákon mali spojiť a vytvoriť úniu štátov, ktoré sa budú riadiť Ústavou. Texaskí republikáni budú vždy stáť za Ústavou a za vládou zákona, aj keď iní nie."

​Podľa Westa rozhodnutie Najvyššieho súdu USA bude mať "ďalekosiahle" konsekvencie na budúcnosť USA. V histórii USA už podobná výzva bola a to v roku 1861. Vtedy predstavitelia južných štátov, ktorí nesúhlasili s voľbou prezidenta A. Lincolna sa zjednotili do podobného zväzu, ktorý nazvali Konfederačné štáty Ameriky (Konfederácia) a zvolili si vlastného prezidenta.

​Washington túto reakciu a konanie posúdil ako protiprávne a obvinil zástupcov Konfederácie zo štátneho prevratu. Následkom týchto udalostí bola krvavá občianska vojna trvajúca 5 rokov. Texas (Texaská republika) sa pripojil ku Konfederácii v roku 1845 ako 28 štát. Je to iba jeden zo štyroch štátov, ktoré mali nezávislosť pred vstupom do USA.

Aj keď v súčasnosti sa môže zdať rozpad USA ako utópia,, z histórie vidíme, že nič nie je nemožné. Kto by predpokladal, že sa v roku 1991 rozpadne ZSSR? Rozpad bol organizovaný vo vnútri krajiny, resp. konzervatívnym krídlom vedenia strany. Prevrat ukončil existenciu "komunistickej ríše" o čom Západ vtedy ani "nesníval". Súčasné napätie v USA a jeho postupný nárast očakávaný po inaugurácii nového prezidenta môže vyústiť do bezprecedentnej situácie v krajine.