Začína pobrexitové bolenie brucha - januárový pád britského obchodu s EÚ

13.03.2021

Londýn (CNN Business) - Britský vývoz do Európy sa v januári zrútil, keď sa spoločnosti po brexite potýkali s novými obchodnými podmienkami.

Spojené kráľovstvo vyviezlo do Európskej únie v januári - prvom mesiaci odkedy je úplne mimo bloku - tovar v hodnote 8,1 miliárd libier (11,3 miliárd dolárov), čo podľa štatistického úradu (ONS) predstavuje pokles o 41% v porovnaní s decembrom. Pokles obchodu je podobný v porovnaní s januárom 2020, ukazujú údaje ONS.

Dovoz z bloku sa v januári znížil o 29% na 16,2 miliárd GBP (22,6 miliárd dolárov) v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom, keď britské spoločnosti skladovali tovar pred koncom prechodného obdobia brexitu. Údaje o dovoze a vývoze nezahŕňajú obchod so zlatom a inými drahými kovmi.

Pokles aktivity s jej najväčším obchodným partnerom viedol k najväčšiemu mesačnému poklesu celkového britského dovozu a vývozu tovaru od roku 1997, uviedla ONS.

"Januárové údaje o obchode vo Veľkej Británii poskytujú jasný obraz: zatiaľ čo dohoda o voľnom obchode s tovarom, ktorú Spojené kráľovstvo a EÚ podpísali koncom minulého roka, väčšinou ukončila štyri a pol roka neistoty, nezabezpečuje však možnosť obchodovať bez papierovania a ďalších necolných prekážok, ktoré Spojené kráľovstvo kedysi využívalo keď bolo súčasťou jednotného trhu, "uviedol Kallum Pickering, hlavný ekonóm spoločnosti Berenberg.

Odkedy Spojené kráľovstvo dokončilo odchod z Európskej únie 31. decembra, museli britskí vývozcovia zápasiť s novými hraničnými kontrolami a colnými postupmi, ktoré spôsobili oneskorenie prepravy do Európy. Opis ťažkostí premiérom Borisom Johnsonom ako "problém prerezavania sa detských zúbkov" mal len potlačiť kritiku podnikateľských skupín.

"Externé dôkazy naznačujú, že niektoré z pomalších obchodov s tovarom začiatkom januára 2021 možno pripísať narušeniu spôsobenému koncom prechodného obdobia," uvádza sa v piatkovom vyhlásení ONS. Dodal, že dovoz a vývoz sa začali zvyšovať už koncom mesiaca.

Úrad ONS uviedol, že obchod "nebol v posledných mesiacoch typický", a vyzval k opatrnosti pri porovnaní údajov s nedávnymi údajmi. Spojené kráľovstvo tiež začiatkom januára vstúpilo do nového lockdownu z titulu boja s koronavírusom, čo malo tiež negatívny dopad na hospodársku činnosť.

HDP Spojeného kráľovstva klesol v januári o 2,9% v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom, keď sa podľa ONS zvýšil. HDP bol bol medziročne 9% pod úrovňami zaznamenanými vlani vo februári - predtým, ako zasiahol obchod koronavírus. Sektor služieb pôsobil ako hlavný brzdiaci faktor rastu, zatiaľ čo priemyselná výroba zaznamenala prvý pokles od apríla 2020, uviedla ONS.

Brexit udrel najmä  na obchod s rybami a s automobilmi

Jedným z jasných príkladov toho, čo Brexit znamenal pre britské spoločnosti, je škótsky rybársky priemysel, ktorý bol uvrhnutý do krízy papierovou byrokraciou po brexite, ktorá znamenala, že čerstvé ryby sa nemôžu dostať k zákazníkom včas a v niektorých prípadoch musia byť dokonca vyhodené.

"Aj keď dopad na vývoz a dovoz nebol celkom dôsledkom brexitu, zvyšuje sa pravdepodobnosť, že brexit bude mať dlhodobejší vplyv na obchodné toky," uviedol Paul Dales, hlavný ekonóm spoločnosti Capital Economics vo Veľkej Británii.

Podľa ONS sa vývoz potravín a živých zvierat vrátane morských plodov do Európskej únie v januári v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom znížil o takmer 64%.

Prudko poklesol aj obchod s automobilmi, ktorý súvisel s poklesom dopytu, zníženou výrobou a problémami globálneho dodávateľského reťazca. Výrobcov automobilov zasiahol kritický nedostatok počítačových čipov, čo spôsobilo dočasné zastavenie výroby a zatvorenie tovární.

Farmaceutické výrobky obchodované s krajinami EÚ zaznamenali najväčší celkový pokles dovozu a vývozu, čo bol pravdepodobne dôsledok hromadenia zásob v rámci prípravy na brexit, uviedla ONS.