Zaplatí Čína americký účet za koronavírus?

04.05.2020

Nie je tajomstvom, že USA nazvali Čínu , ako svojho hlavného protivníka a najväčšiu hrozbu. Rusko je až za Čínou. Republikáni na čele s prezidentom Trumpom spustili širokospektrálnu kampaň proti Číne. Voľby sú pred dverami a v boji o prezidentské kreslo medzi Trumpom a demokratickým kandidátom Bidenom bude Čína zohrávať dôležitú úlohu. Obaja sa budú predháňať, kto je tvrdší a principiálnejší pri presadzovaní amerických záujmov proti Číne.

Vo svete sa začína vytvárať tzv. "protičínska koronová koalícia". Jej hlavnými protagonistami sú USA a v krátkej budúcnosti sa očakáva, že sa pridá Veľká Británia, Európa a ďalšie krajiny. 

Britský minister Damian Green navrhuje zažalovať Čínu o približne 400 mld. eur. Podľa informácií z dostupných zdrojov krajiny G7 vyčíslili straty súvisiace s koronavírusom cez 3 bilióny eur. V Nemecku sa tiež ozývajú hlasy, aby sa za tieto škody zodpovedala Čína.

Českí experti z Ministerstva zahraničia tvrdia, že Čína tajila skutočnosti ohľadne epidémie a chcú vyzvať EK na vyšetrenie okolností. Americké tajné služby tvrdia, že Čína s cieľom pripraviť sa na boj s vírusom (hromadenie ochranných pomôcok a prostriedkov) tajila nebezpečenstvo spojené s vírusom. Správa tiež uvádza, že Čína zatajila WHO informácie o "nákazlivej" povahe ochorenia COVID 19, aby si mohla zabezpečiť zdravotné prostriedky importom.

Je možné očakávať, že k tejto koalícii sa pridá aj Japonsko, africké štáty a ďalší, ktorí sa na Číňanoch budú chcieť "zahojiť". V histórii ešte nikto nikoho nechcel sankcionovať za to, že sa u neho rozšíril dajaký vírus a aby za to zaplatil celému svetu. Pri tom vírusy sú tu milióny rokov a nikto ich nechcel "zneužiť" vo svoj prospech.

Čína vlastní americké cenné papiere prevyšujúce hodnotu jedného bilióna USD. Pre USA by bolo výhodné nájsť spôsob, ako v budúcnosti svoj záväzok anulovať.

Už dnes sú teórie, že Americký Kongres na základe vyšetrovania prijme zákon o rozšírení koronavírusu Číňanmi. Cieľom bude právne vymáhanie škôd na Čínskej republike.

Túto teóriu však popiera poradca Bieleho domu Larry Kudlow. Pokiaľ by to Američania chceli urobiť, mali by na to ísť sofistikovane. Budú hľadať právnu cestu ako sa týmto platbám vyhnúť. Možno im to zakáže Kongres, ktorý prijme takýto zákon. USA určite neodmietnu priamo svoje záväzky zaplatiť, ale budú to odôvodňovať uznesením súdu. USA majú eminentný záujem, aby dolár bol aj naďalej rezervnou menou a nechcú zhoršiť jeho rating.

Reálne dokázať Číne zatajovanie informácií o koronavíruse a že jej cieľom bolo spôsobenie škôd USA bude ťažké. Dôležité bude vyjasniť, kedy Číňania skutočne vírus diagnostikovali a ako dlho im trvalo zverejnenie tejto informácie. Podľa oficiálnych správ boli prvé príznaky diagnostikované v priebehu decembri 2019 a WHO dostalo informácie 31.12.2019. Provinciu Hubei izolovali 21.1.2020. Toto všetko Európa aj USA vedeli, ale opatrenia začali robiť s dvoj až trojmesačným opozdením.

Už pred epidémiou začali USA s Čínou obchodnú vojnu. Zvýšené clá na import čínskeho tovaru (15 %) a ďalšie reštrikcie uvalené prezidentom Trumpom čínsku ekonomiku značne poškodili. Táto obchodná vojna poškodzuje obe krajiny a ovplyvňuje zamestnanosť, zahraničné investície a prakticky všetky segmenty ekonomík. Trump prehlásil, že ešte so sankciami neskončil a pripravuje ďalšie, vrátane zvýšenia dovozných ciel.

Podľa Stephena Innesa investičného stratéga z AXICORP návrat obchodnej vojny by bol napr. pre ceny ropy veľmi škodlivý, a to dlhodobo.

Čína už nie je tou krajinou, ktorá po facke nastaví aj druhé líco. Nepodceňujme Číňanov a pripravujme sa na reakciu z ich strany. Možno sa rozhodnú svojich dolárových rezerv zbaviť. Takúto politiku dlhodobo praktizuje Ruská federácia, ktorá sa amerického dlhu postupne zbavuje.

Netreba zabudnúť na silné čínske lobby vo všetkých amerických inštitúciách na čele s Kongresom USA. Číňania majú silný vplyv aj v medzinárodných organizáciách, ako je napr. WHO (Svetová zdravotnícka organizácia).

Generálny tajomník WHO Tedros Ghebreyesus rodák z Eritrey ocenil čínsky komunistický režim, čo sa týka úspešného boja s koronavírusom. Jeho zvolenie do funkcie bolo silne podporované Pekingom.

Generálnym tajomníkom Medzinárodného telekomunikačného zväzu OSN je tiež Číňan. V Bezpečnostnej rade OSN má Čína silné postavenie. Vplyv Číňanov je aj v Hollywoode, amerických univerzitách a v mnohých nadnárodných korporáciách.

Ovládajú NBA (basketbalová asociácia USA), pretože hlavných sponzorom je Nike a ten je tiež v rukách Číňanov. Tí, čo poznajú ako čínsky systém funguje hovoria, že Čína disponuje mnohými "kompromateriálmi" na americkú elitu - nevynímajúc J.Bidena a D.Trumpa.

Napätie medzi USA a Čínou postupne narastá a koronavírus tento proces len umocnil a urýchlil. Oba štáty sa v konečnom dôsledku však navzájom potrebujú. Americký farmár potrebuje niekde "umiestniť" svoju produkciu sójových bobov a trh s 1,4 mld. obyvateľov nechce stratiť. Americkí biznismeni majú eminentný záujem o zotrvaní na čínskom trhu a súčasne sú aj hlavnými sponzormi politikov.

Skomplikovať život Číne je jedným z hlavných cieľov prezidenta Trumpa. Po skúsenostiach s koronavírusom bude chcieť prezident Trump postupne presúvať výroby z Číny späť do USA. Reindustrializácia ekonomiky USA, t.j. rozvoj priemyselnej výroby na teritóriach jednotlivých štátov USA bude možná len za podmienky pretrhania existujúcich vzťahov s Čínou. Aké dopady to na obe krajiny bude mať - to sa môžeme len domnievať.

Koronavírus má svoje obete aj v 3o-tich miliónoch nezamestnaných Američanov. Ekonomika krajiny sa v prvom kvartáli 2020 spomalila o 5 % a pokiaľ nedojde rýchlo k jej oživeniu, tak všetko môže byť ešte horšie. Vlna bankrotov sa už začala. Zmenšuje sa objem obchodov a v niektorých momentoch sa cena ropy dostala do záporných čísiel.

Epidémia pomaly ukončuje život v "Babylónskej veži". Zrejme sa končí éra globalizácie a svet sa bude deliť na samostatné bloky a ich oddelené ekonomiky. Obe krajiny sa veľmi dobre poznajú, lebo sa desiatky rokov navzájom "študujú". Čínskej otázke v Amerike sa venuje celé spektrum inštitúcií a to platí aj naopak. 50 tisíc čínskych študentov v Amerike má veľmi dobrý prehľad o tom, čo sa v Amerike deje.

Je otázne, či sa skutočne budú robiť kroky, aby Čína zaplatila za koronavírus, alebo sa bude hľadať kompromis. Čo je paradoxom - to je prijímanie humanitárnej pomoci od Číny. Celý svet jednou rukou berie čo Čína ponúka a druhou spúšťa mechanizmus sankcií, vyšetrovaní a ďalších nepriateľských aktov proti Číne.

V tomto momente ide o to, kto bude novým prezidentom USA. Trump mal na začiatku epidémie veľký náskok pred demokratmi. Vírus mu však komplikuje preferencie a mnohí americkí analytici vidia jeho súčasnú pozíciu 50 : 50. Poradcovia mu radia, aby neliečil krajinu svojimi "špeciálnymi metódami" (piť dezinfekčné prostriedky, ožarovať sa...), ale aby sa sústredil na ekonomiku. Útok na Čínu je dobrou taktikou a mala by byť pre republikánov hlavným strategickým cieľom. Ako poznáme Trumpa, jeho taktikou bude zahnať Čínu do kúta a potom začať robiť ústupky, aby došlo k dohode.

Číňania by zrejme radšej na poste prezidenta videli Joe Bidena a na poste viceprezidenta Hillary Clintonovú alebo Michelle Obamovú.

Pripomeňme si výrok Hillary Clintonovej, ktorý predniesla pri návšteve Číny v roku 2009: "Objímam celú Čínu."

Za Obamovej vlády mala Čína v USA "zelenú" , naopak Trump sa dlhodobo snaží zraziť Čínu na kolená. Po voľbách sa možno dožijeme vyhlásení, že Trumpa zvolilo Rusko a Bidena Čína.

Boj medzi USA a Čínou je bojom o kontrolu a dominanciu vo svete.