“Žatva” profesora Kasanického a USI pomaly končí

28.10.2021

Pasca NAKA sklapla. A ocitol sa v nej verný "priateľ" profesora Kasanického - ctihodneho riaditeľa Ústavu súdneho inžinierstva (USI) zo Žiliny - a na druhej strane komplic Mariana Kočnera. 

Ide o podnikateľa Ing. Mariana Sisáka. Stíhaný je za "vybavovanie" veci na východoslovenských obchodných a trestných súdoch. Vybavoval okrem toho veci aj pre dvoch vyššie uvedených. Jeden sa tvári dodnes, že je na strane zákona ale ten druhý už túto masku stratil a odpykáva si trest za prvé obvinenie - falošné miliónové zmenky v neprospech TV Markíza.

... taxa "kilo" za podvodný posudok? Tak môže kľudne začať Prepis čítania z knihy mobilnej komunikacie Mariana Kočnera. Pripomíname to, aby sa nezabudlo, že Kočner nemohol mať taký obludný vplyv v justícii nielen bez skorumpovaných sudcov ale aj skorumpovaných "znalcov" a na všetko pripravených vybavovačov z radov advokátov. Bolo by pre Slovensko veľmi zle, keby sa na týchto pánov a dámy zabudlo pri definitívnom zúčtovaní s korupciou.

Ide tu o prepis zo súdneho pojednávania SR vs Marián Kočner a spol. Kauza zmenky, kde prokurátor JUDr. Ján Šanta číta komunikáciu z aplikácie Thr...ma Mariána Kočnera a osobou, ktorá "vybavuje" znalecké posudky na objednávku s Gustávom Kasanickým - riaditeľom Ústavu súdneho inžinierstva v Žiline (USI) - ktorého v tejto protiprávnej činnosti zastrešuje práve jeho ústav USI, ktorého je spolumajiteľom. Celý zvukový záznam z pojednávania má redakcia v archíve.

Pre menej znalých význam skratiek - "USI" - Ústav súdneho inžinierstva pri Žilinskej univerzite. "Kasanický" alebo "Gusto" - Riaditeľ Prof.Ing. Gustáv Kasanický, "vybavovač USI" - "ing.MS" riadený pravdepodobne osobou "Mgr.MH, PhD.”, pričom pod skratkou MS sa skrýva práve podnikateľ Marián Sisák, no a "Ryšavec" - je advokát Markizy dr.Kamenec.

No dnes už je rozkrytý aj dovtedy len za iniciálkami schovaný "vybavovač USI" - ide práve o osobu Ing. Mariana Sisáka, ktorého v utorok 19.10. zadržala NAKA v akcii Syseľ a o ktorého väzbe  21.10. rozhodol aj Špecializovaný trestný súd v Banskej Bystrici.

Na margo obchodovania so znaleckými posudkami sa zdá, že sa naplnilo príslovie "Božie mlyny melú pomaly ale isto" a "žatva" profesora Kasanického cez takúto činnosť USI ovládaného pánom profesorom je definitívne na konci...

Len aby sa nezabudlo pri čítaní prepisu nižšie. Ide iba o vybranú Stať v aplikácii z mobilu, kde si mafián Marián Kočner "vybavuje", cez "vybavovača USI" znalecký posudok u USI - konkrétne u Gustáva Kasanického.

Marián Kočner: Tvrdí, že používal dva rôzne podpisy a predložil aj materiály na porovnanie.

Osoba vybavujúca zmanipulovaný posudok u USI cez riaditeľa Kasanického (ďalej len "Vybavovač USI"): OK

Marián Kočner: A môžu poj..bať aj Zelenkovú, nasr..ať jej na hlavu.

Vybavovač USI: Jasné.

Marián Kočner: Ahoj, niečo nové. Strana USI, všetko OK?

Vybavovač USI: Všetko ok, zajtra sa ozvem, či už išla odpoveď.

Marián Kočner: OK. Takže otázka znie nasledovne, zadáme USI vypracovať znalecký posudok s dvomi otázkami. Poprvé, určite vek atramentu na priloženej listine. Po druhé, určite, či pero ktorým bola listina podpísaná bolo vyrobené pred rokom 2000. Keďže USI takého znalca nemá, zobral by si na to konzultantku Doc. Rehákovú, ktorá sa danou problematikou zaoberá, tá by vypracovala stanovisko a USI by z toho urobil posudok. Je to možné?

Vybavovač USI: Ok, zistím.

Ďalšia časť komunikácie sa netýka osoby Gustáva Kasanického a "vybavovania znaleckých posudkov" až do momentu nahrávky 2:37

Marián Kočner: Ahoj, ty kedy budeš s Gustom?

Vybavovač USI: Čau, zajtra o 13:00 máme stretko.

Marián Kočner: Ok, pripravím Ti podklady.

Vybavovač USI: Ok, zajtra ráno.

Marián Kočner: Sedím na terase.

Vybavovač USI: Pár minút meškám.

Marián Kočner: V pohode. Takto budú znieť otázky. Keď dáš signál, že OK, tak hneď expedujeme.

Vybavovač USI: Volám po 13:30.

Vybavovač USI: Ok, pošta môže ísť.

Marián Kočner: OK.

Vybavovač USI: Čau, len aby si vedel, teraz má (rozumej: Gustáv Kasanický) stretko s Kamencom. Keby dačo zaujímavé, dám vedieť.

Marián Kočner: Líniu, ale držíme?

Vybavovač USI: Jasné.

Marián Kočner: Stretko s ryšavcom Ok, čo otravoval? Tie dátumy si zistil?

Vybavovač USI: Ryšavec Ok. Dátumy budem mať asi až v piatok, možno zajtra. Dnes sa nevie k tomu dostať.

Vybavovač USI: 10.4. už disponovali posudkom, 13.4 poslali žiadosť o dopracovanie.

Marián Kočner: Dobré ránko, včera odišlo mailom aj poštou.

Marián Kočner: Bolo by dobré zajtra doručiť mailom pani docentke. Ďakujem

Vybavovač USI:OK

Marián Kočner:Len som chcel, či nevieš niečo bližšie k tomu, čo chcel Ryšavec.

Vybavovač USI: Ok, volám

Marián Kočner: Robí USI pre Ryšavca doplnenie znaleckého posudku alebo nerobí? Lebo ten zmrd povedal policajtovi, že doplnenie sa robí.

Vybavovač USI: podľa to sú len jeho reči. Budem mať ešte stretko, zistím aktuálny stav.

Marián Kočner: Som myslel, že si predvčerom zistil, keď si s ním bol. Lebo si napísal, že držíme lajnu. Čo znamená žiaden dodatok.

No to nie je ani zďaleka všetko. Zo zverejnenej komunikácie, ktorá bola zistená vyšetrovaním smrti Jána Kuciaka vyplýva, že Marián Kočner sa mal cez aplikáciu v mobile dohadovať s Ladislavom Bašternákom aj o tom ako podplatia, resp. podplatili (cez advokáta) "Kasanického" (riaditeľa USI) na vytvorenie krivého znaleckého posudku, ktorý sa im bude hodiť do ich konceptu, pričom podľa medializovaných informácií Marián Kočner tu uviedol, že Prof. Ing. Gustáv Kasanický bežne berie "provízie" za krivé znalecké posudky:

"Verím, že s Kasanickým. Ale on je smrad. A rovno Ti hovorím, že ak si nevypýtal aspoň kilo (to je jeho bežná sadzba za háklivé veci), tak by som spozornel"

A korunu tomu všetkému dal Marián Kočner s "informáciou" pre Moniku Jankovskú o znalcovi z USI a jeho nestrannom nezávislom znaleckom posudku:

"Je tam za USI pan Koutný, a je to v poriadku, myslel som, že Gusto Kasanický tam pošle inú babu, ale je PN, preto mi nepasovalo meno. Je to pod kontrolou 4 krát. S Gustom sme dohodnutí už dva týždne a bude im to trvať 3 mesiace, takže posudok pôjde rovno na Krajský súd, kokotkovia. Myslia, že ma preštia."

"Znalecký posudok na pravosť sumy a podpisu bude hotový v pondelok a bude kladný. Mám len obavy, že keďže bude kladný, tak ho protistrana nepredloží súdu. A bude hľadať ďalšie obštrukcie. Znalec nemá problém ho predložiť súdu, pokiaľ si ho súd požiada. To znamená, že ho doložia 13.4. a sú v piči. Znalec Potrebuje návrh súdu, navrhujem nasledovné: Pošle znalcovi mail s otázkou, či bude mať posudok hotový do pojednávania, a teda nech ho predloží súdu najneskôr do 13.4.. druhá možnosť je, že sa súd vyjebe na to a keď nebude na súde a tak rozhodne bez toho. Tá prvá možnosť sa mi zdá krajšia. Len treba aby súd znalca obratom oslovil"

No pán profesor nepohrdol ani drobnejšími štekmi - známy je aj prípad, keď za podozrivých okolnosti, on ako znalec z oblasti "Cestnej dopravy" nezaváhal (predsa keď o to bol požiadaný) a v rozpore so svojim oprávnením (ako konštatovalo aj Ministerstvo spravodlivosti SR) a v rozpore so zákonom vystavil "predbežne vyjadrenie" na cenu nehnuteľnosti, ktorú ani nevidel... a s absurdným tvrdením, že "má hodnotu 4 milióny a viac", pomohol obviniť 8 ľudí...

Čo na tom, že iní znalci a znalecké ústavy stanovili v súlade so zákonom cenu na 1-1,2 milióna. A katastrofou pre neho je to, že napriek tomu, že 3 roky údajne v panike vyvíjal tlak na "svojich" stavebných znalcov, aby "podporili" jeho protiprávne "predbežné vyjadrenie", tak ani tí to znaleckým posudkom nedokázali na jeho záchranu vyhnať na viac ako len polovicu - a to pritom išli na hranu slovnej ekvilibristiky - aby to aspoň formálne, tzv. "obhájili", navyše aj za cenu brutálne znásilnenej reality obsiahnutej použitých účtovných podkladoch. Či mu tým naozaj aj "pomohli", sa ešte len uvidí.

No ako sa na Slovensku hovorí "dovtedy sa chodí s krčahom na vodu, dokiaľ sa ucho neodtrhne". A tu sa zjavne odtrhlo... Uvidíme, ako sa pán profesor vyrovná pred Políciou SR so všetkými podozreniami z masívneho kupčenia so znaleckými posudkami či "predbežnými vyjadreniami"...

Je možné, že sa toto všetko pánu profesorovi len tak prepečie? Uvidíme čo teraz zaspieva práve vybavovač USI! Na mieste pána profesora by sme prestali pokojne spať, i keď ako staršiemu človeku mu to naozaj neprajeme. Pripomínane, že prípady zvláštnych znaleckých posudkov USI už prešetruje NAKA odbor Stred.