Zelenského “heroický” boj s Ústavným súdom

08.01.2021

Hlava Ústavného súdu Ukrajiny Alexander Tupitsky je podozrivý zo spáchania viacerých trestných činov. Prokurátor ho obvinil z trestného činu ovplyvňovania svedkov cez úplatky a poskytovania nepravdivých svedectiev. Prípad sa týka doneckej elektrárne a ku konkrétnej udalosti došlo v roku 2018. V súvislosti s týmto trestným činom prokurátor predvolal predsedu Ústavného súdu, aby podal vysvetlenie k podozreniam, ten však bez akéhokoľvek vysvetlenia toto predvolanie odignoroval.

​Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelensky už dlhodobo kritizuje prácu Ústavného súdu, hlavne jeho predsedu. Napätie vzniklo po tom, čo Ústavný súd posúdil návrh prezidenta zverejňovať majetkové priznania sudcov US a iných predstaviteľov ako protiústavný. Hlava štátu reagovala výzvou na odstúpenie všetkých sudcov ÚS. Odmietnutie sudcov odstúpiť vyvolalo "vojnu" medzi ÚS a prezidentom, čo viedlo až k obvineniu predsedu ÚS z vlastizrady a účasti v zločineckej skupine. ÚS začal naopak konať proti prezidentovi Zelenskému vo veci porušenia karantény.

​Generálny prokurátor zaslal prezidentovi list s návrhom na pozastavenie funkcie Tupitského. Súčasne Zelensky predstavil návrh zákona Najvyššej rade, ktorý stanovuje ukončenie právomoci sudcov ÚS. To, že na Ústavnom súde je "veselo" vyplýva aj z reakcie F. Venislavského, zástupcu predsedu ÚS, ktorý potvrdil legálnosť nahrávok proti predsedovi ÚS a tak spochybnil jeho legitímnosť pokračovať vo funkcii sudcu. Nahrávky boli podľa Venislavského získané legálne a sú dôkazom proti predsedovi ÚS ako bráni vyšetrovaniu.

​Podľa Venislavského existuje veľa rokov tzv. "verejno-súkromné partnerstvo = Ústavný súd". Spochybňuje nezávislosť Ústavného súdu a tvrdí, že je ovplyvňovaný mnohými súkromnými štruktúrami. "Zloženie ÚS je nám jasné - je to ako deti Viktora Janukoviča a synovci Petra Porošenka, k tomu naďalej existujú vzdialení príbuzní Júlie Tymošenkovej".

​Realita je taká, že predseda ÚS bol na základe prezidentského dekrétu suspendovaný na dva mesiace zo svojej funkcie. Táto skutočnosť bola oznámená na internetovej stránke hlavy štátu dňa 29.12.2020. Jeho zastupovaním bol poverený Fjodor Venislavski.

​Incident medzi ÚS a hlavou štátu je ďalším prejavom kríze ako krajiny, tak aj ukrajinského súdnictva. Ústavný súd vydal vyhlásenie, v ktorom poznamenal, že suspendovanie predsedu ÚS považuje za nezákonné. Benátska komisia na žiadosť Zelenského posúdila konanie ÚS a prijala záver: "zdôrazňuje sa, že ÚS nemôže byť potrestaný za rozhodnutia, ale jeho práca sa dá zlepšiť".

​Ako bolo už vyše spomenuté, kríza zasiahla všetky oblasti krajiny. Najhoršie je, že Ukrajina nemá na účtoch žiadne peniaze. "Najpravdepodobnejší budúcoročný scenár krajiny - drahé pôžičky, kríza, rezignácia vlády a predčasné voľby". Tento vývoj predpokladá ukrajinský premiér, ktorý pôsobil ako predseda vlády v rokoch 2014 - 2016 Arsenyi Yatsenyuk. "Dohodli sme s MMF na rozpočte, čo sa deje? Tohtoročný reformný plán zlyhal. Na účtoch štátu nie sú žiadne peniaze. Takýmto trendom sa odložia platby, dôchodky a sociálne dávky. Ďalej - prestaneme preplácať DPH, vyberať dane, nebudeme financovať mieste rozpočty, atď. Diera je 120 mld. hrivien..." Východisko vidí v predčasných voľbách.