Zelenského predstava o právnom štáte?

10.11.2020

Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj je nad zákonom. Tento záver je možné vyvodiť z jeho reakcie na rozhodnutie Ústavného súdu Ukrajiny k ním navrhovaným zákonom.

Ústavný súd rozhodol, že protikorupčné zákony schválené ukrajinským parlamentom (Verchovna rada Ukrajiny) sú v rozpore s ústavou. Konkrétne ide o zákon o voľnom prístupe verejnosti k majetkovým priznaniam predstaviteľov štátu a samosprávnych orgánov. Podľa agentúry UNIAN súd zaujal stanovisko, že voľný prístup verejnosti k majetkovým priznaniam týchto činiteľov je protiústavný a preto ho zrušil. Zdôvodnil to ochranou pred možným zneužitím.

Prezidentovi sa toto rozhodnutie nepáči a do parlamentu dal návrh zákona, ktorým sa ruší (kráti) funkčné obdobie sudcov Ústavného súdu. Súčasne chce do Ústavného súdu navoliť nových sudcov, ktorí budú zrejme "poslušnejší" a nebudú prezidentovi komplikovať život svojimi predstavami čo je a čo nie je v súlade s Ústavou Ukrajiny.

Súčasne Zelenskyj vyzval štátne orgány, aby sa nepodvolili rozhodnutiu Ústavného súdu, lebo je "neplatné" a sudcovia sú v konflikte záujmov. Podľa prezidenta je toto rozhodnutie Ústavného súdu ohrozením národnej bezpečnosti krajiny.

Zámer prezidenta zverejňovať majetkové priznania týchto osôb verejnosti je v zásade nepochybne dobrý, veď transparentné majetkové pomery vysokých štátnych činiteľov prispievajú k vyššej dôvere občanov voči politikom. Len to nesmie byť protizákonné. Prezident na svojej facebookovej stránke uviedol: "Ja viem presne, že dnešný demarš Ústavného súdu - to je verejné sprisahanie niektorých štátnych elít a oligarchov proti prezidentovi a proti krajine".

Ukrajina je štát s vysokou mierou korupcie. Ak najvyšší predstaviteľ krajiny nabáda s priamo atakuje Ústavný súd, tak tento krok určite neprispeje k budovaniu právneho štátu, ako sa k tomu pred voľbami prezident hlásil.

Ak sa mu nejaké rozhodnutie Ústavného súdu nepáči, má právnu cestu, ako to riešiť. Môže zmeniť aj Ústavu a potom pripraviť návrhy zákonom, ktoré s ňou budú v súlade.

Nemôže však nútiť sudcov, aby porušovali ústavný zákon. Podľa niektorých politických analytikov môže byť za týmto útokom na Ústavný súd niečo oveľa dôležitejšie ako je zverejňovanie majetkových pomerov. Ide o zákon súvisiaci s privatizáciou pôdy na Ukrajine cudzincami. Tento zákon je tŕňom v oku mnohým Ukrajincom a bol prijatý v parlamente napriek predvolebným sľubom Zelenského, že pôda sa cudzincom predávať nebude. 53 zákonodarcov napadlo zákon o predaji pôdy na Ústavnom súde, čo sa prezidentovi nepáči. Je známe, že zákon bol prijatý pod tlakom Medzinárodného menového fondu, ktorý podmienil pôžičku vo výške cca 10 mld. USD práve prijatím tohto zákona.

Podľa politického experta Dmitrija Rajtova je iniciatíva Volodymyra Zelenského ukončiť činnosť ústavných sudcov v krajine, ktorá sa snaží o integráciu do európskych štruktúr "porušením zákona".

Podľa platného zákona parlament nemá právo zrušiť pôsobenie ústavných sudcov. Sudcovia disponujú imunitou a Zelenského konanie je protiústavné.

Odvolať sudcu Ústavného súdu môže len Ústavný súd a to dvojtretinovou väčšinou. Mnohí experti hodnotia kroky Zelenského ako celkový kolaps právneho systému a ako možný dôsledok tohto konania nevylučujú ani štátny prevrat. Nie je vylúčený ani impeachment prezidenta a konanie niektorých poslancov parlamentu môže vykazovať znaky trestnej činnosti.

Predseda Benátskej komisie Gianni Buquicchio prehlásil, že zrušenie funkcií sudcov je hrubým porušením Ústavy a aj základného princípu rozdelenia moci.

Ani dobrý cieľ neospravedlňuje nesprávny postup jeho dosiahnutia. A to platí v tomto prípade aj pre Zelenského...