Zelenského rok v boji s korupciou

25.05.2020

Boj s korupciou v živote je pre bývalého komika Volodymyra Zelenského ťažší, ako predtým na televíznej obrazovke. Tak konštatuje Wall Street Journal bilanciu jednoročnej vlády ukrajinského prezidenta.

Keď sa Zelenský dostal k moci, bolo veľa sľubov, ale odvtedy sa boj s korupciou zastavil a vidíme dokonca aj niekoľko krokov opačným smerom. Jeho antikorupčné predvolebné sľuby neboli splnené. Zelenský je napriek určitým úspechom kritizovaný za prepustenie prívržencov reformy, povesť Ukrajiny bola tiež poškodená škandálom, do ktorého boli zapletení aj politici USA.

Za rok, keď prešiel Zelenský z úlohy prezidenta - korupciobijcu v komediálnom seriáli do reálnej skutočnosti, dosiahol určité úspechy:

  • ukrajinskí zákonodarcovia už nemajú imunitu pred trestným stíhaním
  • parlament má právo odvolať prezidenta z funkcie
  • je zákaz vrátenia znárodnených bánk ich predchádzajúcim majiteľom (včítane oligarchu, podporovateľa prezidentskej kampane Zelenského)

Na druhej strane, neboli prijaté dôležité antikorupčné zákony a prepustenie "prominentných reformátorov", vrátane nezávislého generálneho prokurátora, vedúcich daňových a colných orgánov, bolo kritizované európskymi činiteľmi a aktivistami.

Okrem toho sa ukázalo, že Ukrajina je centrom pozornosti americkej verejnosti po telefonáte Zelenského s Donaldom Trumpom, ktorý ho požiadal o vyšetrenie podvodov syna hlavného protivníka Trumpa vo voľbách Joe Bidena. Toto prinieslo, okrem impeachmentu D. Trumpa, tiež zníženie hladiny vnímania korupcie na Ukrajine.

K hodnoteniu boja proti korupcii za posledný rok uviedol vedúci kancelárie prezidenta A. Jermak: "Principiálny postoj administratívy prezidenta spôsobuje masívny odpor skorumpovaných úradníkov. S istotou však smerujeme k našim cieľom."

Treba zvýrazniť, že Zelenský zdedil bohaté korupčné správanie sa bývalej post sovietskej republiky, ktorej prevažnú časť národného bohatstva získali v privatizácii v roku 1991 vybraní oligarchovia. Podľa úradníkov a ekonómov odvtedy úplatkárstvo hlboko preniklo do ukrajinskej spoločnosti a v krajine, v ktorej sa ľahko podplácajú sudcovia a prokurátori, vznikol systém, kde dodávatelia musia sľubovať provízie za víťazstvo v tendroch a bežní občania sú zvyknutí prinášať "dary" lekárom a dávať úplatky učiteľom.

Poznámka autora: "Láskavý čitateľ si tu môže uvedomiť, že slovanská vzájomnosť prejavujúca sa v činoch a správaní nepozná hraníc..."

Svetová banka v roku 2018 publikovala, že úradníci a oligarchovia kontrolujú jednu pätina celkových príjmov z podnikania a viac ako 25% aktív všetkých ukrajinských spoločností, aj keď s nimi sú oficiálne prepojené iba 2% podielov vo všetkých podnikoch na Ukrajine.

Kyjevský medzinárodný inštitút vo februári 2020 na základe prieskumu zistil, že 83 % Ukrajincov si myslí, že Zelenský v boji s korupciou zlyhal. V novembri 2019 to bolo len 69 %. Rating korupcie v roku 2020 robený Transparency International konštatoval, že Ukrajina v rebríčku stratila 6 bodov a obsadila 126 miesto z 180 krajín kvôli prevahe úplatkárstva. Takže netreba vešať hlavu. Aj napriek bačovaniu "našich ľudí" sme na tom oproti Ukrajine lepšie.

Na Mníchovskej konferencii o bezpečnosti vo februári 2020 Zelenský konštatoval: "Keď som sa stretol s prezidentom Spojených štátov Donaldom Trumpom, poznamenal, že naša krajina bola v minulosti skorumpovaná. Povedal som mu, že každý deň bojujeme proti korupcii a prosím, prestaňte hovoriť, že Ukrajina je skorumpovanou krajinou, pretože odteraz to nie je tak."

Hneď na to Parlament kontrolovaný Zelenského stranou hlasoval o odvolaní hlavného prokurátora krajiny Ruslana Ryabošapku, známeho Západu ako podporovateľa reforiem. Zelenský ho spolu s ďalšími orgánmi činnými v trestnom konaní kritizoval za jeho nedostatočný úspech v boji proti korupcii. Potom vláda odvolala uznávaných vedúcich daňového a colného úradu - posledných reformátorov, čo vyvolalo kritiku niektorých podporovateľov Ukrajiny na Západe.

Prvý rok vo funkcii V. Zelenský mal z pohľadu prezidenta - bojovníka proti korupcii, veľmi ťažký. Je potrebné povedať, že sa mu nepodarilo pohnúť ani s ďalšími problémami. Predovšetkým je to Luhanská a Donecká oblasť, v ktorých prebieha občianska vojna. Ale búria sa aj západné regióny ako Ľvovská, Odeská, Zakarpatská, Ivano-frankovská, ktoré uvažujú o odtrhnutí.

V rámci územno-správnej reformy budú redukované národnostné rajóny v oblastiach Ukrajiny. To zasa naráža na nevôľu bulharskej menšiny žijúcej v Odeskej oblasti. Bulharsko už dalo na vedomie, že v prípade takejto reformy, nepodporí vstup Ukrajiny do NATO a EÚ. Ďalšie problémy sú v ekonomike, ktorá je na pokraji fungovania.

Nemá to Volodymyr Zelenskij pri týchto problémoch ľahké v boji s korupciou. Po prvom roku vo funkcii mu držíme palce, aby počas zbytku funkčného obdobia naplnil svoju misiu "prezidenta - bojovníka proti korupcii".