“Zelenskyj podaj demisiu a šupom páľ na Sibír” - žiadali tisíce v Kyjeve

03.12.2021

Kyjev - Tisícky ľudí prišli dnes večer na opozičnú demonštráciu na kyjevskom námestí Nezávislosti, zvanom Majdan. Demonštranti požadovali predčasné parlamentné voľby, aby vznikla nová vláda, odstúpenie prezidenta Volodymyra Zelenského a odvolanie šéfa prezidentskej kancelárie Andrija Jermaka, uviedla agentúra Unian.

Denník Ukrajinska pravda odhadol, že na začiatok mítingu prišlo asi 2000 ľudí, na ktorých dohliadalo asi 4500 policajtov. Každou minútou ale počet demonštrantov narastal. Kvôli bezpečnostným opatreniam bola obmedzená doprava v centre hlavného mesta. Polícia predovšetkým čiastočne záhradila prístupové cesty k vládnej štvrti.

Stovky policajtov chránili sídlo prezidentskej kancelárie. Na jej dvere demonštranti hádzali drobné mince, čo vysvetľovali ako peňažnú zbierku, aby Zelenskyj a Jermak mohli odcestovať do Ruska. Na transparentoch nechýbali obvinenia Zelenského z vlastizrady či výzvy na odoslanie Jermaka na Sibír.

Organizátori varovali účastníkov pred počínaním, ktoré by mohlo vyprovokovať konflikt s políciou. K žiadnym potýčkam nedošlo, uvádza na svojom webe Ukrainska pravda.

Prezident Zelenskyj koncom novembra varoval, že sa na začiatok decembra v Kyjeve údajne chystá štátny prevrat s ruskou účasťou as účasťou najbohatšieho Ukrajinca Rinata Achmetova. Ten vzápätí prezidenta obvinil z klamstva. Podozrenie vyšetruje tajná služba SBU.

V médiách sa pred dnešným prejavom prezidenta v parlamente objavili aj posmešky, aby sa novinári na prejav poponáhľali, pretože kyjevské ulice by kvôli prevratu mohli byť horšie prejazdné.