Zeman rovnako ako Klaus chce vidieť dôkazy

25.04.2021

Ak sa potvrdí účasť ruských agentov na výbuchu muničného skladu vo Vrběticích na Zlínsku v roku 2014, mala by Ruská federácia za teroristický čin zaplatiť napríklad neúčasťou spoločnosti Rosatom v tendri na dostavbu jadrovej elektrárne Dukovany. 

Prezident ČR Miloš Zeman to uviedol v dnešnom televíznom prejave. Spomenul, že v kauze plne dôveruje Polícii ČR a Najvyššiemu prokuratúre, ktoré vyšetrovanie dozoruje. Želá si, aby na vyšetrovanie bola nasadená maximálna kapacita. Nezvratným dôkazom pre neho bude výsledok policajného vyšetrovania.

Prezident chce, aby "občania Českej republiky mali plnú informovanosť a nič sa neutajovalo". Uviedol tiež, že podľa správy Bezpečnostnej informačnej služby (BIS) neexistujú dôkazy ani svedectvo, že by ruskí agenti boli vo vrbětickém areáli. "Z toho však nevyplýva, že podozrenie z ich účasti nie je vážne," uviedol v zhruba desaťminútovej reči.

"To, že BIS nepreukázala ich účasť, neznamená, že do vrbětického areálu nevnikli," dodal. Policajné vyšetrovanie podľa neho pracuje s hypotézou, že tam dvojicu agentov mohol sprevádzať jeden z majiteľov firmy Imex. Neskôr doplnil, že pracovník Imex odmietol vypovedať na detektore lži, čo môže vyvolávať pochybnosti.

Za preukázanú potom Zeman považuje bulharskú stopu. Bulharského obchodníka so zbraňami usvedčuje kúpna zmluva a vyplatená záloha za odber, povedal.

Prezident ku kauze prehovoril prvýkrát po týždni od jej otvorenia. V prejave sa nevyjadril k nadväzujúcej diplomatické roztržke s Ruskom. Česko po odhalení zistení bezpečnostných zložiek vyhostilo 18 pracovníkov ruskej ambasády, ktorí podľa českých úradov pracovali pre tajné služby. 

Rusko angažmán odmieta a v odvetnom kroku vyhostilo 20 zamestnancov českého veľvyslanectva v Moskve. Vo štvrtok ministerstvo zahraničia rozhodlo o nútenom odchode ďalších ruských diplomatov z Česka. Zeman k tomu dnes povedal, že by privítal, aby na veľvyslanectve boli odborníci na ekonomickú a kultúrnu spoluprácu, nie 18 špiónov.

Na otázku moderátorky neskôr prezident uviedol, že nebol v posledných dňoch v kontakte s ruskou stranou, a ako vie, ani jeho spolupracovníci v kontakte neboli. Pochybuje, že Rusi agentmi vydajú. "To, že by nám Rusi agentmi vydali, alebo umožnili ich výpoveď, by som uvítal, ale pochybujem o tom," uviedol.

Reakciu Ruska na vypovedanie ruských diplomatov vnímal podľa svojich slov negatívne, pretože Češi nič neurobili. "Hoci podporujem korektné vzťahy so všetkými významnými krajinami, je potrebné, aby Ruská federácia za tento prípadný teroristický čin zaplatila napríklad neúčasťou v tendri na Dukovany. Pokiaľ naopak podozrenie bude vyvrátené, potom z toho vyplýva, že išlo o spravodajskú hru, ktorá môže mať vážne dôsledky pre náš vnútorný politický život. Počkajme teda bez hystérie a špekulácií na výsledky vyšetrovania a potom teprv rozhodnime, " uviedol prezident.

V rozhovore po prejave prezident na konštatovanie, že vláda už prijala v pondelok uznesenie, že sa Rosatom nebude zúčastňovať bezpečnostného posúdenia tendra na dostavbu Dukovany, uviedol, že proti tomu nič nemá. "Samozrejme za predpokladu, že to Rusi skutočne urobili, ale nezabudnite, že o tom tendri bude, ako hovorí aj premiér Babiš, rozhodovať až budúca vláda po voľbách," povedal.

Prezident v prejave uviedol, že policajné vyšetrovanie pracuje s hypotézou, že areálom mohol agentov previesť jeden z majiteľov zbrojárskej firmy Imex. "Toto podozrenie je potrebné buď vyvrátiť, alebo potvrdiť. V každom prípade ak by sa preukázalo, že tam boli, nie je o čom diskutovať," uviedol.

Dôkazom by podľa hlavy štátu mohli byť potrebné e-maily, ktorými sa agenti dožadovali vstupu do areálu.

Žiadna suverénny krajiny si podľa Zemana nemôže dovoliť, aby na jej území dvaja agenti cudzieho štátu spôsobili teroristický atentát, pri ktorom zahynuli dvaja občania a bola spôsobená miliardová škoda.

"Na druhej strane pracujeme s dvoma vyšetrujúcimi verziami. Tou prvou, to jest pôvodné, že došlo k výbuchu v dôsledku neodbornej manipulácie s výbušným materiálom, a tou druhou, že išlo o akciu cudzej rozviedky. Beriem obe dve tieto verzie vážne a želám si , aby boli dôkladne prešetrené, "konštatoval.

Podľa očakávania prezidentov prejav vyvolal búrku zúrivej kritiky zo strany českého ale i slovenského mainstreamu. Obvinenia z údajnej zrady národných záujmov Česka sa striedajú s tvrdeniami o údajnom vyzradení policajného vyšetrovania...
Zjavne nejde v kauze o dôkazy  - vinník je daný a pochybovať je zakázané...