Zeman vymenuje Fialu spoza steny

28.11.2021

Lány (Kladensko) - Prezident Miloš Zeman dnes bude na zámku v Lánoch pri vymenovaní predsedu ODS Petra Fialu za premiéra sedieť za priehľadnou stenou, zaistený bude zvukový kontakt. Všetci prítomní budú mať respirátory triedy FFP3. Na webe Pražského hradu to dnes ráno uviedol prezidentov hovorca Jiří Ovčáček. Prezident, u ktorého sa preukázala nákaza koronavírusom, podľa hovorcu s opatreniami súhlasil a je ochotný ich v záujme veci podstúpiť.

"Prezident republiky bude v miestnosti od prítomných osôb oddelený špeciálnou stenou, zároveň bude zaistený vizuálny a zvukový kontakt hlavy štátu a menovaného predsedu vlády. Miestnosť bude riadne vetraná a kompletne dezinfikovaná, vrátane všetkých predmetov," uviedol hovorca.

Server iROZHLAS.cz v sobotu neskoro večer s odkazom na svoje zdroje napísal, že dezinfikovať sa bude aj menovací dekrét, ktorý už Zeman podpísal. V miestnosti bude podľa serveru pri vymenovaní aj hradný kancelár Vratislav Mynár a protokolár Vladimír Kruliš. Podľa prezidentovho poradcu a epidemiológa Romana Prymulu, ktorý sa na príprave ceremoniálu podieľal, budú všetci prítomní testovaní na koronavírus.

Podľa Ovčáčka sa ústavný akt uskutoční za najprísnejších hygienických opatrení, ktoré doteraz prezidentská kancelária riešila. "Česká republika je v núdzovom stave. Štátne orgány musia aj v tejto dobe byť schopné zabezpečiť plnenie úloh daných Ústavou SR. Je to v záujme všetkých občanov. Je potrebné venovať všetko úsilie tomu, aby nová vláda čo najskôr konala, rozhodovala a prijímala opatrenia vedúce ku riešeniu pandemickej a ekonomickej krízy," uviedol hovorca. “Snaha o čo najrýchlejšie vymenovanie predsedu vlády, aj napriek komplikácii v podobe prezidentovej nákazy, je preto v prospech krajiny,” dodal Ovčáček.

Vymenovanie lídra koalície Spolu novým premiérom sa uskutoční sedem týždňov po snemovných voľbách, v ktorých volebné zoskupenie Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) a Pirátov sa STAN získala v dvojstočlennej dolnej komore 108 mandátov. Vlády by sa Fiala chcel s celým kabinetom ujať najneskôr v polovici decembra.

Zeman mal pôvodne Fialu vymenovať za premiéra už v piatok, Hrad ale ceremoniál musel odložiť kvôli štvrtkovému pozitívnemu testu prezidenta. Zeman sa potom musel na dva dni vrátiť do Ústrednej vojenskej nemocnici (ÚVN), kde bol predtým od 10. októbra hospitalizovaný s ťažkosťami spôsobenými nešpecifikovanou chorobou. Podľa člena prezidentovho lekárskeho konzilia chirurga Pavla Pafka má chronické ochorenie pečene. Choroba covid-19 je podľa Zemanových lekárov u prezidenta bezpríznaková, hygienici ale vyžadujú dodržanie podmienok izolácie nakazeného.