Zmena na obzore - Biden pozval Rusov na inauguraciu

19.01.2021
Ruský veľvyslanec v USA Anatolij Antonov sa zúčastní na slávnostnej inaugurácii nového amerického prezidenta Josepha Bidena. 

Kremeľ už skôr poznamenal, že pôvodne nebolo plánované zastúpenie ďalších krajín na inaugurácii prezidenta USA. Tento krok ovplyvnil aj COVID-19. 

Washington však zaslal ruským orgánom pozvanie na inauguráciu zvoleného prezidenta USA Josepha Bidena. Informovala o tom agentúra TASS s odvolaním sa na ruské veľvyslanectvo v hlavnom meste USA.

"Dostali sme pozvánku. Plánuje sa účasť veľvyslanca," informovali ruskí diplomati. Rusko vo Washingtone zastupuje Anatolij Antonov, bývalý námestník ministra obrany.

Koncom novembra minulého roku tlačový tajomník ruského prezidenta Dmitrij Peskov oznámil, že veľvyslanec Antonov sa môže zúčastniť na inaugurácii nového amerického prezidenta. Dodal však, že spočiatku nebolo plánované zastúpenie cudzích štátov na tomto ceremoniáli.

Na inaugurácii amerického prezidenta Donalda Trumpa v roku 2016 sa zúčastnil mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Ruskej federácie vo Washingtone Sergej Kisľak.

Inauguračný ceremoniál Joe Bidena sa má konať 20. januára 2021 na schodoch Kapitolu. Kvôli pandémii koronavírusu bude inaugurácia prebiehať v oklieštenom formáte - bez prehliadky a v súlade s normami sociálneho dištancovania. Počet pozvánok sa drasticky znížil, rovnako ako počet novinárov akreditovaných na slávnosti.