Zomrel človek ktorého klamstvo privodilo smrť 30 000 civilným obetiam

18.10.2021

Zomrel človek, ktorý tým, že klamal o zbraniach hromadného ničenia v Iraku zapríčinil smrť desiatok tisíc ľudí. "Prišli sme o pozoruhodného a milujúceho manžela, otca, dedka a veľkého Američana," napísala rodina na facebooku s tým, že bol úplne očkovaný.

Republikán Powell pôsobil ako minister zahraničia vo vláde Georgea Busha. Počas vlády Busha st. bol šéfom amerického zboru náčelníkov štábov. Ako minister zahraničných veci sa preslávil klamaním OSN v Bezpečnostnej rade o údajných zbraniach hromadného ničenia v Iráku pod vládou Saddama Husajna.

V dôsledku toho koalícia vedená USA zaútočila na Irák pričom dodnes táto okupácia stala životy tridsaťtisic civilných obetí z radov Iráčanov a asi 3993 americkych vojakov.

Tretia vojna v Perzskom zálive alebo aj "Vojna v Iraku", bol konflikt v blízko-východnej krajine Irak medzi irackou armádou a medzinárodnou koalíciou "ochotných", ktorú viedli Spojené štáty a Spojené kráľovstvo.

Minister zahraničných vecí Colin Powell sa snažil aj lžami o zbraniach hromadného ničenia, ktoré su údajne v rukách Saddama Husajna, zabezpečiť pre operáciu podporu OSN. Administratíva sa pokúšala presadiť ďalšiu rezolúciu Bezpečnostnej rady, ktorá by povolila použitie vojenskej sily. Túto ideu zavrhli po tom, čo sa chceli vyhnúť zápornému rozhodnutiu, spôsobenému najmä použitím práva veta Francúzskom. Naopak, USA vytvorili skupinu približne 50 krajín, vrátane Spojeného kráľovstva, Španielska, Talianska, Poľska alebo aj Slovenska, ktorú Bush nazval "koalíciou ochotných".

Tieto zbrane sa však nikdy  nenašli. Slúžili len ako zámienka na rozpútanie vojny na Blízkom východe. 

Autori vojny v Iraku - prezident USA Georg Bush ml., Colin Powell a premiér Veľkej Británie Tony Blair - neboli nikdy postavení pred súd za spáchanie vojnových zločinov najmä z podnecovania vojny. Colin Powell už definitívne ani postavený nebude. Nikdy za svoje lži neospravedlnil…