Čižnár vyrazil so svojou 363-kou na pomoc Dobrošovi Trnkovi?

12.05.2020

Zdá sa že o niekoľko dní si Dobroslav Trnka vydýchne. Jeho kauzu konečne zobrala do rúk jeho "rodná" generálna prokuratúra. A to nie len tak hocikto ale konkrétne sám Jaromír Čižnár! Ten ho môže zbaviť celého obvinenia... Čítajte TU!

Elitní policajti z Národnej kriminálnej agentúry koncom minulého roka obvinili dnes už bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku zo zneužívania právomoci verejného činiteľa. Dôvodom bol fakt, že Trnka celé roky disponoval nahrávkou Gorily, ktorá mohla byť dôležitá pre policajné vyšetrovanie. Polícii ju však neposunul, práve naopak, podľa výsledkov vyšetrovania sa s ňou pokúsil obchodovať.

Chceli sa nabaliť na Haščákovi, tak ukradli Kočnerovi nahrávky

Obvinenie Trnku sa opiera o nahrávku z roku 2014. Na viac než hodinovom zázname Kočner po vtedajšom generálnom prokurátorovi kričí a vyčíta mu, že poza jeho chrbát obchodoval s nahrávkou Gorily. Trnka sa Kočnerovi priznal, že spolu s Oskárom Bereczkom a právnikom Lorántom Kósom chceli zobchodovať Gorilu.

"Oskár dostal nápad, že by sa to dalo speňažiť. Že by sme to nahrali. Povedal som, že si to necháme premyslieť hlavou," rozprával v minulosti Trnka Kočnerovi. Na nahrávke hovoria o vydieraní partnera finančnej skupiny Penta Jaroslava Haščáka. Kočner v nej nadáva Trnkovi a baví sa s ním aj o úplatkoch. Správa sa k Trnkovi ako vyšetrovateľ k podozrivému.

"Neviem, čo s takým objemom peňazí. Neviem, kam by som si ich pichol..." vyjadruje sa na nahrávke Trnka. Kočner sa ho pýta na to, koľko peňazí si pýtali Trnkovi kumpáni za nahrávku Gorily. Hnevá sa, že bývalý šéf prokuratúry chcel zobchodovať jeho "materiál".

Kľúčom pre Trnkovo obvinenie bola zrejme nahrávka rozhovoru medzi ním a Marianom Kočnerom, ktorá sa našla pri vyšetrovaní vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

"Ako verejný činiteľ nesplnil povinnosť vyplývajúcu mu z Trestného poriadku a po prevzatí zvukovej nahrávky zo spravodajskej operácie SIS pod krycím názvom Gorila, z ktorej vyplývalo podozrenie zo spáchania viacerých trestných činov od osoby M. K., túto ukrýval a neodovzdal orgánom činným v trestnom konaní," napísali policajti pri jeho obvinení 18. decembra.

M. K. je v tomto prípade Trnkov dávny kamarát Marian Kočner. Práve on si u Trnku zrejme Gorilu odložil. Polícia predpokladá, že sa s nahrávkou obchodovalo a profitovať mali nielen Trnka a Kočner, ale aj ďalšie osoby.

Teraz sa Trnka rozhodol obvinenia spojeného s nahrávkou Gorily zbaviť. Obrátil sa pritom práve na generálnu prokuratúru, ktorej v minulosti šéfoval a stále je jej zamestnancom.

Na rade je Jaromír Čižnár a jeho osvedčený nástroj - § 363 Trestného poriadku - pomôže konečne aj Dobrošovi?

Využiť chce Dobroslav Trnka práve smutne známe konanie podľa § 363 - chce uplatniť tento mimoriadny opravný prostriedok, "ktorý môže generálny prokurátor použiť ak zistí, že bol porušený zákon," čo potvrdila hovorkyňa generálnej prokuratúry Andrea Predajňová.

Trnka podal svoj podnet už pred niekoľkými týždňami. "Doposiaľ rozhodnuté nebolo. Za účelom rozhodnutia si prokurátor vyžiadal potrebný príslušný spisový materiál, až následne bude rozhodnuté," doplnila Predajňová v rozhovore pre Aktuality.sk.

Takže Trnka chce na poslednú chvíľu pomoc od skoro odchádzajúceho generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára v podobe smutne známeho konania podľa § 363 Trestného poriadku. Ide o to konanie, ktorého výsledky čižnárovci tak úzkostlivo taja. Zatiaľ Čižnára z tajnostkárstva nevyliečilo ani priestupkové konanie na Okresnom úrade v Bratislave, ktorému aktuálne čelí za porušovanie zákona o slobodnom prístupe ku informáciam...  Čítajte TU!

Ak mu Čižnár vyhovie, zbaví ho obvinenia a policajti budú mať nadobro, ako sa hovorí utrum a Dobroš Trnka môže ísť opäť do Hanuliakova popíjať pivo a smiať sa do hrste!

V rámci tohoto konania totiž generálny prokurátor môže zrušiť právoplatné rozhodnutie policajta či prokurátora. A tak napríklad uchrániť "našich ľudí" pred stíhaním, či naopak "našiť" stíhanie pre tých "nenašich"...

Je toto cena za to, aby Dobroslav Trnka mlčal o svojich komplicoch v jeho divokých prosmeráckych kauzách?