Nezávislosť médií

12.04.2020

Tak ako sa nedávno z médií vyparila téma "Kočner", tak sa rýchlo zabudlo aj na ruského špióna a jeho dcéru otrávených v Anglicku. Téma "Skripal" živila masovo - komunikačné prostriedky mnoho mesiacov po celom svete, obzvlášť v Spojenom kráľovstve. Čitajte TU!

Len pre pripomenutie - otec a dcéra boli dňa 4.3.2018 otrávení nervovoparalytickou látkou "novičok". Udalosť sa odohrala v stredovekom anglickom meste Salisbury. Podozrivými z otravy sú dvaja ruskí špióni, ktorí pricestovali do Anglicka s falošnými cestovnými pasmi a otrávili dvojitého ruského agenta Skripala a jeho 33 ročnú dcéru Júliu. Novičok je nervovoparalytická látka zo skupiny A234.

Britská - dnes už expremiérka - Theresa Mayová prehlásila, že za otravou stojí Rusko. Moskva naopak všetky obvinenia odmietla. Roztržky medzi Ruskom a EÚ mali za následok vyhostenie 23 ruských diplomatov z Anglicka. Väčšina krajín EÚ tento krok nasledovala. Najviac diplomatov bolo vyhostených z USA, a to 60. Podľa niektorých politikov je pôvod novičoku v Českej republike, čo zasa dôrazne odmietol jej premiér - Andrej Babiš.

Určite by dnes s odstupom času verejnosť zaujímalo, kde sa v súčasnosti Skripalovci nachádzajú. Mnohí si kladú otázku, či ešte žijú, či sú v Británii, alebo niekde inde na svete. Keď žijú - ako sa majú a čo robia. Sú zdraví, alebo novičok dokonal svoje dielo?

Skripala totiž po útoku už nikto nikdy nevidel. Júlia mala jedno interview v anglickej televízii. Kto to sledoval videl, že otázky, na ktoré odpovedala boli vopred prediskutované a celý rozhovor pôsobil ako organizovaný podľa vopred daného scenára. Skripalovcov nemohli navštíviť ani ruskí diplomati, ktorí o to viackrát žiadali, čo je v rozpore s medzinárodným právom. Taktiež víza pre ich rodinných príslušníkov boli anglickou stranou zamietnuté.

Čo sa týka tejto kauzy, je príliš mnoho hypotéz, právd, poloprávd až katastrofických scenárov. V určitom momente "ako keď utne" - téma Skripalovcov prestala existovať. Natíska sa otázka, či nie je väčšina "mienkotvorných" médií na svete riadená a koordinovaná z jedného centra, kde sa rozhoduje, s akými kartami sa bude hrať dnes, zajtra, aj napozajtra. Či takéto centrum nerozhoduje o tom, o čom sa má písať, ako sa má písať, kedy sa má písať. Čítajte TU!

Pokiaľ by to tak bolo, kde je potom tá stále vyzdvihovaná sloboda slova, demokracia, nezávislosť médií a objektívne informovanie o udalostiach.

Nezávislosti nenahráva ani súčasná "krízová" situácia. Médiá zaznamenávajú nárast záujmu o informácie, hlavne v súvislosti s koronavírusom, ale čelia ekonomickým problémom kvôli výpadku príjmov z reklamy. Redakcie mnohých denníkov začínajú prepúšťať a viaceré postupne zanikajú. Rastie záujem o informácie na webových serveroch, ktorých prevádzka je neporovnateľne lacnejšia, ako u printových médií. Viacerí vydavatelia sa už obracajú na vlády a žiadajú o finančnú pomoc, ktorá by im umožnila byť nezávislými.