Peter Kažimír sa potápa a pravda naopak vynára?

29.04.2021

Len pred nedávnom sme zverejnili článok o podivných postupoch polície a prokuratúry v prípade trestného stíhania vysokých zamestnancov Národnej banky Slovenska (NBS) pre podozrenie zo zneužívania právomoci verejného činiteľa. Sú spisy ku kauze Judáš a Očistec už úplné? 

V skratke rekapitulujeme. Napísali sme "Len nedávno zarezonoval vo verejnosti prípad obvinenia dvoch vysokých úradníkov Národnej banky Slovenska (NBS). Obaja boli dňa 21.2.2019 obvinení z trestného činu zneužitia právomoci verejného činiteľa pri konaní voči poisťovni R.L.Ž.P. Hrozil im trest až 20 rokov. No nie na dlho.

Hneď po zverejnení tohto obvinenia, a to širokým mediálnym prezentovanim kauzy zo strany Policajného prezídia dňa 25.2.2019, sa začali odohrávať čudné hry - pred verejnosťou však skryté. Podľa dobre informovaného zdroja z prostredia Polície SR vyšetrovateľ, ktorý si dovolil takým spôsobom prekročiť donedávna neprekročiteľný Rubicon - a obviniť vysokého štátneho úradníka - sa stal doslova fackovacím panákom.

Vyšetrovateľa vraj už páni zo skupiny Bodor - Gašpar nakoniec vyštvali z Bratislavy až do Nitry. Už mu urobili zo života zdá sa dosť pekla. No vraj ho nezlomili a uvidíme, či noví ľudia na prokuratúre a polícii sa ho v jeho doterajšom boji za spravodlivosť zastanú. Keď navyše na Národnej banke Slovenska dnes tróni práve pán Peter Kažimír - muž ktorý bol bezprostredný nadriadený Františka Imreczeho a nepochybne ani Ľudo Makó by funkciu nedostal bez jeho odobrenia.

Podľa informácií redakcie sú príslušné doklady a iná dokumentácia k vyššie uvedenému už vraj v rukách špeciálnej prokuratúry z akcie Očistec a Judáš. Prípad budeme ďalej sledovať."

Toľkoto teda stav ku 18.2.2021. Končili sme s tým, že prípad budeme ďalej sledovať. A dožili sme sa naozaj zaujímavého pokračovania, ktoré jednoznačne svedčí o tom, že korupčná sieť bývalej štátostrany naďalej pracuje na plné  obrátky. Hlavu jej síce na polícii a prokuratúre možno odťali ale stredné kádre idú plnou parou vpred.

Takže čo je nové? Krajská prokuratúra v Bratislave asi vycítila nebezpečie z podozrivo korupciou smrdiaceho výkonu dozoru v kauze a uderila - vymenila vyšetrovateľa - údajne pre prieťahy - dovolil si vraj mimo iné mať dlho covid. A kohože KP dala miesto neho? Neuverite - práve osvedčeného zametača už jednej kauzy NBS - príbuzného pána Bernarda Slobodníka, o čom sme písali už v predchádzajucom článku! Informáciu preverujeme. 

Pritom sa navyše ukazuje, že aj vecná príslušnosť Krajskej prokuratúry je viac ako pochybná. Vzhľadom na výšku škody to od začiatku mal totiž riešiť Úrad špeciálnej prokuratúry! No bude to ešte zaujímavé. Uvidíme či noví ľudia na prokuratúre nechajú zo seba robiť bláznov.

V článku sme naznačili aj zaujímavú úlohu dvoch guvernérov NBS - bývalého Jozefa Makucha a terajšieho Petra Kažimíra. Ako je to v Bratislave časté, aj týchto dvoch pánov viazalo dlhoročné puto "priateľstva" - veď aj ich manželky dlhé roky spoločne podnikali údajne za výdatnej úverovej pomoci manželov. 

Pritom páni mali spoločné aj iné a to napríklad, že boli vraj vždy “koňmi” zo stajne Jozefa Brhela. V štátostrane nakoniec len tí najbezvýznamnejši nevedeli, že Makuch sa stal guvernérom na "pokyn" sponzora strany Jozefa Brhela. A ten mal ako svojho koníka v stajni aj vtedy len mladého začínajúceho Petra Kazimira.

A tam to nekončí - Jozef Brhel v svojom obriom portfóliu softwarovych firiem hostil aj podnikanie vlastnej manželky s týmto budúcim ministrom financií či potom guvernérom. Všetko to bolo zdá sa prospešné dlhodobo pre obe strany. 

Veď len teraz sa rozplietajú aj veci okolo Lemikonu a českej firmy Sceptrum Petra Kazimira či jeho cyperskej schránkovej firmy a podivných miliónových prevodoch z neaktívnej firmy na Cypre do Brna v advokátovom kufrík. O tom však podrobnejšie nabudúce.

Aktuálne sme sa dozvedeli, že Michal Suchoba, ktorý je spolu s oligarchom Jozefom Brhelom obvinený v kauze utajených zmlúv za desiatky miliónov, namočil aj smeráckeho exministra financií a aktuálneho šéfa Národnej banky Slovenska Petra Kažimíra.

Obvinený IT magnát Michal Suchoba tvrdí, že väzobne stíhaný oligarcha Jozef Brhel dával pol milióna eur exministrovi financií viacerých vlád štátostrany a súčasnému guvernérovi Národnej banky Slovenska Petrovi Kažimírovi.

Suchoba, ktorého firma Allexis roky profitovala na utajených IT zákazkách Finančnej správy pod vedením aktuálne väzobne stíhaného Františka Imreczeho, to uviedol v marcovej výpovedi cez telemost z Dubaja. Správu priniesol portál topky.sk.

"V roku 2015 alebo 2016, nepamätám si presne, sa Brhel preriekol a povedal, že minister (Peter Kažimír, pozn. red.) dostáva od neho pol milióna eur. Keď som na neho vypleštil oči, tak mi s úsmevom povedal, že Fero (František Imrecze, pozn. red.) dostáva určite menej," citovali topky.sk zo Suchobovej výpovede.

Kažimír pôsobil krátko pred parlamentnými voľbami v roku 2006 a nástupom na ministerstvo financií v IT firme, ktorá získala za prvej vlády Roba Fica viaceré miliónové zákazky. Po Kažimírovom odchode z Data Group sa medzi majiteľmi IT spoločnosti objavila aj manželka oligarchu a mecenáša Smeru Jozefa Brhela.

"Uvedená informácia je absolútna lož. O Michalovi Suchobovi 20 rokov nič neviem, nič viac, ako všetci ostatní z médií, neexistovali žiadne dôvody pre priamy alebo nepriamy kontakt. O jeho výpovedi nemám žiadne overiteľné informácie. Nemám žiadnu vedomosť o ničom, čo uvádza v súvislosti s mojou osobou," uviedol guvernér NBS Peter Kažimír.