Ruský medveď pomáha americkému orlovi

04.04.2020

Pandémia COVID-19 formuje zahranično-politické vzťahy rýchlejšie ako akékoľvek minulé iniciatívy v podobe summitov a rôznych stretnutí medzi americkými a ruskými predstaviteľmi.

Ruské obrie lietadlo RUSLAN na letisku JFK v New Yorku ukazuje, aké nezmyselné a malicherné sú napr. sankcie, či hádzanie viny za všetko, čo sa vo svete udeje na Putina. Dnes i Američania začínajú chápať, že "nepriatelia nie sú vždy nepriatelia".

Ako je možné, že nastala takáto situácia v USA? Krajina, ktorá sa cíti svetovým lídrom predsa disponovala minimálne takými informáciami ako ostatní. Analýza a následná syntéza situácie s epidémiou mala USA ochrániť viac ako iné menej rozvinuté krajiny. Objektívne vzniká otázka, ako je efektívny celý americký systém disponujúci biliónmi dolárov, najväčším rozpočtom na armádu a celosvetovou propagandou o svojej výnimočnosti. Čítajte viac TU!

V USA nie každý túto ruskú humanitárnu pomoc akceptuje. Ozývajú sa hlasy ignorovať túto ruskú pomoc. Podľa niektorých neprajníkov Trump akceptovaním tejto pomoci len potvrdil, že je "agentom Kremľa". Aj napriek diskreditácii bežní Američania vyjadrujú vďačnosť, že v tejto ťažkej dobe im bola podaná pomocná ruka.

Koronavírus mení všetko. Vedel by si ešte niekto pred pár mesiacmi predstaviť, že Rusi budú pomáhať Američanom? Jeden z najväčších nepriateľov, priama hrozba pre USA prišiel už s dvomi humanitárnymi lietadlami a priviezol zdravotnícky tovar na pomoc občanom najvyspelejšej krajiny sveta.

Prezident Trump to okomentoval slovami, že "Rusko nám poslalo, veľké, veľmi veľké lietadlo s humanitárnou pomocou". Trump to nemá ľahké. Opäť musel vysvetľovať a obhajovať svoj prístup k Rusku. Prehlásil: "USA majú väčší problém s inými krajinami ako Rusko".

Podľa hlavných amerických denníkov a kritikov Trumpa sa humanitárna pomoc z Ruska pre Američanov stala niečím, s čím nepočítali. Washington Post píše: "Predstaviť si, že Rusko nachádzajúce sa pod režimom sankcií USA za ovplyvňovaní prezidentských volieb v r. 2016 a anexiu Krymu v r. 2014 poskytne humanitárnu pomoc, privezenú v gigantickom vojenskom lietadle najvyspelejšej krajine sveta je neuveriteľné".

Analytik washingtonského Carnegie Endowment Andrew S. Weiss to opublikoval takto: "toto šialenstvo je kremeľskou propagandistickou ľsťou". Niekdajší veliteľ armády USA v Európe Ben Hodges prehlásil: "Toto je dar pre Kremeľ a nie od neho". Ďalší názor predstavil britský politologický expert Andrew Foxall, ktorý tvrdí - "cieľom akcie je demonštrovať, že v podmienkach globálnej krízy, činnosti autokratických režimov môžu byť efektívnejšie ako režimy štátov, ktoré sa hrdia svojou demokraciou." Vo svojich myšlienkach ide ďalej a hovorí - "takáto pomoc môže u bežných Rusov vyvolať dojem, že Američania sa majú horšie, my pomáhame im a nie oni nám."

Analytici predpokladajú, že Kremeľ kalkuluje aj zo zrušením sankcií. Okrem sankcií uvalených na Rusko v súvislosti s voľbami a Krymom sú účinné ďalšie sankcie v energetike, ktoré sa osobne dotýkajú blízkeho okruhu ľudí okolo prezidenta Trumpa. Sú to aktuálne otázky okolo venezuelskej ropy, severného prúdu - 2, investície do arktických ropných projektov a ruský bridlicový sektor.

Ropná vojna medzi Ruskom a Saúdskou Arábiou sa priamo dotýka voličov Trumpa. Nízke ceny ropy ruinujú amerických investorov v tomto biznise. Trump má záujem predmetnú krízu vyriešiť čo najskôr. Putinovi tento stav nahráva a vylepšuje jeho situáciu pri vyjednávaní o zlepšení vzťahov s USA.

Hovorca Putina Dmitrij Peskov na otázku novinárov - aký je cieľ ruskej pomoci - povedal: "Teraz je potrebné spoločné úsilie pri boji s koronavírusom".

Uvidíme ako sa v blízkej budúcnosti vzťahy medzi USA a Ruskou federáciou budú vyvíjať. Dnes sú na bode mrazu, tak verme, že i takéto gestá prispejú k ich konsolidácii.