Šokujúce - predaj masky Hitlera je vraj len biznis - nie propagácia fašizmu!

15.09.2020

28. 5. 2020 sme zverejnili kriticko-varovný príspevok "Veľké krízy a nástup fašizmu, kúpte si kalendár s Hitlerom!" TU Informovali sme o potláčaní a búraní symbolov 2. svetovej vojny a obnove myšlienok fašizmu. Upozorňovali sem na to, že v každej kríze (aj terajšej finančne koronavírusovej) dochádza k oslabovaniu štátu a následnému ovplyvňovaniu ľudí radikálnymi myšlienkami, ako je napríklad fašizmus. Uviedli sme príklady z niektorých krajín, o. i. aj Českej republiky.

Tam vypukol rad škandálov v súvislosti s falzifikáciou dejín. Bolo to napríklad odstránenie sochy osloboditeľa Prahy maršala Koneva, či postavenie pamätníka vojakom Ruskej oslobodeneckej armády gen. Vlasova. Vrcholom všetkého bolo, keď vydavateľstvo Naše vojsko vydalo kalendár, ktorý šiel na dračku "Kalendář osobností třetí ríše 2021".

T. Petříčkovi (minister - ČSSD) začali komunálni politici Prahy robiť zahraničnú politiku. V mnoho prípadoch ich "koniny" aj obhajoval na medzinárodnom fóre. Ale, čo vyviedlo Naše vojsko, to už ministra zahraničných vecí ČR nenechalo chladným. Musel ho na to však upozorniť izraelský veľvyslanec v ČR D. Meron. Izrael si totiž výsledky 2. svetovej vojny a svoje obete ctí a váži. Následne sa minister zmohol sa na to, že podobný tovar na pulty nepatrí a na vydavateľa smeruje trestné oznámenie. Ministerstvo vnútra ČR vypovedalo nakladateľstvu Naše vojsko nájomnú zmluvu.

Upozornili sme tiež na to, že obchody v Prahe sa priam hemžia suvenírmi s portrétmi mužov tretej ríše. Čo tak si dať ráno čaj s celou rodinou? Na šálkach môžete mať hlava rodiny vodcu Hitlera, manželku šarmantného Göringa, syn kata českého národa Heydricha a dcéra MUDr. Mengeleho. Jediný problém, keď si pri pití čaju z takejto šálky predstavím je, že čo vyvádzal dotyčný pán a jeho podriadení, asi by som obsah vyvrátil.

Redakcia čakala, ako sa tento problém propagácie modiel fašizmu vyvrbí. Vyvrbil. Podľa hovorcu českej polície J. Daněka pre iROZHLAS.cz sme sa dozvedeli poslednú informáciu: "V rovnakom roku totiž predávalo kníhkupectvo Naše vojsko trička s Hitlerom, či plagáty s K. H. Frankom. Aj vtedy sa policajti vecou zaoberali, vlani v auguste došli k záveru, že predaj takýchto vecí nie je protiprávny. Vo veci nebolo preukázané, žeby pohnútkou, či motívom pre vydanie morálne diskutabilnej potlače na hrnčeky, či na tričká bolo čokoľvek iné, než zisk v rámci ekonomickej činnosti." Polícia preto prípad odložila. "V českom právnom poriadku nie je akýmkoľvek spôsobom kodifikovaný všeobecný zákaz zobrazovania, či prezentácie akýchkoľvek symbolov, či osôb," uviedli vtedy.

Otázkou je, prečo české politické špičky neurobia nápravu stavu, napríklad novelou trestného zákonníka? Veď krajina má hlboké demokratické princípy už z čias T. G. Masaryka, či V. Havla? Tieto princípy propaguje, napríklad návštevou Taiwanu. Propagácia fašistických zločincov odsúdených medzinárodným tribunálom by mala byť v príkrom rozpore s myšlienkami a princípmi demokracie!

Rezort vnútra mlčí. A preto sa musel ozvať ďalší veľvyslanec v Česku. "Češi za nacistického režimu toľko trpeli. Prečo sa v centre Prahy predáva takýto odpad?"napísal na svojom Twitteri nemecký veľvyslanec v Českej republike Ch. Israng. Svoj príspevok doplnil fotografiou, na ktorej je jasne vidieť, že jeden z obchodov ponúka k predaju latexovú masku Adolfa Hitlera.

Môžeme len dúfať, že uvedený brak sa nezačne využívať na kultúrne a spoločenské účely. Napríklad by to mohol byť zvrátený "ples generality tretej ríše" s využitím ponúkaných latexových masiek. Alebo Beer fest s krígľami portrétov vojnových zločincov. Chytré hlavičky už niečo vymyslia. Len aby nám to však všetkým neprerástlo cez hlavu!

Fašizmus nie je možné podceňovať a bagatelizovať. V rámci "nápravy" dejín 2. svetovej vojny sa zabudlo na takých hrdinov ako bol arm. generál L. Svoboda, či novinár Július Fučík, ktorý bol fašistami umučený. Svoju knihu "Reportáž na oprátce" končí výzvou: "Lidé, měl jsem vás rád, bděte!". V tomto kontexte ešte uvedieme citát z internetu: "Je zarážejíci, jak naše elity slepě nenávidí Rusko za srpen 68, ale "milují Německo" za zavraždění 365 000 československých občanů!"