Strach z kostlivcov už-už vypadávajúcich zo skrine generálneho prokurátora?

17.03.2020

Najviac ochraňovanému tajomstvu súčasného vedenia generálnej prokuratúry - konaniam podľa § 363 trestného poriadku - sme sa venovali vo viacerých článkoch. Čítajte TU a aj TU!

Spolu s čitateľmi sme dúfali, že budeme milo prekvapení a veci nedopadnú podľa našej čitateľskej ankety, kde drvivo zvíťazila nedôvera v zákonný postup GP pri žiadosti o vydanie rozhodnutí generálneho prokurátora a jeho I. námestníka pre trestný úsek v konaniach podľa uvedeného paragrafu... Aby si mohla verejnosť jednoducho overiť či uvedení páni merajú vždy jedným metrom!

Samozrejme dopadlo to podľa občianskej ankety, generálna prokuratúra nám v príkrom rozpore so zákonom o slobodnom prístupe k informáciám a i samotnému Zákonu o prokuratúre v paragrafe 55m neposkytla požadované informácie.

Odôvodnenie samozrejme obsahovalo dnes už tradičné "právne fiškusstvo". Nesúvisiace judikáty a vymyslené právne konštrukcie. Ba dokonca nám vykúzlili pôvabný výklad nálezu Ústavného súdu SR - že "prokuratúra nám môže vydať iba takú informáciu ktorá vraj takrečeno už leží na stole"! Azda už má ležať na tom stole aj v obálke so známkou? Práve takto sa však chová väčšinou prichytený ničomník. Výhovorky, nezmysly a rozprávky starej matere. Všetci sú vinní, len on je muzikant.

No povedzte milí čitatelia, nemal by generálny prokurátor predstavovať pre občanov symbol transparentnosti? Alebo si občania prajú takéhoto stredovekého utajeného alchymistu, u ktorého neviete, čo, prečo, načo, komu, ako a najmä za koľko?

Pán generálny prokurátor si rozhoduje a my jeho poddaní - občania - ani nemôžeme vedieť ako. Je toto azda symbol "demokratickej pluralitnej spoločnosti" v podobe smeráckych našich ľudí, alebo len odraz svojvôle orgánu prichyteného pri konaní na báze "Kočnerovského typu justičného obchodu"? No, vážení čitatelia, názor si urobte sami, ale racionálny čitateľ iste pochopí, o čo tu v skutočnosti ide.

Naša redakcia sa však nevzdáva a bojuje v odvolaní proti nezmyselne odôvodnenemu rozhodnutiu generálnej prokuratúry v prvom stupni. Samozrejme, nie sme naivní. Očakávame opäť svojvôlu, nakoľko uverejnenie obsahu rozhodnutí podľa paragrafu 363 Trestného poriadku na 99% ukáže, ako sa pri Jožkovi Občanovi používal meter takzvaný slovenský a pri Ladislavovi "našom človeku" zase nebodaj Labakanov pokrivený meter. Ušitý na mieru, tak aby na "našeho človeka" nebodaj neplatil zákon taký tvrdý, ako pre všetkých ostatných.

Osobitne sme zvedaví na rozhodnutia čestného a vždy zásadového pána Petra Šufliarskeho v pozícii 1.námestníka generálnej prokuratúry. Práve tento človek mal totiž údajne veľmi blízko nielen ku osobe Mariána Kočnera ale aj ku osobe advokáta Nováka spolupracujúceho s advokátskou kanceláriou ECKER-KÁN, ktorá mala podľa obvinenia nitrianskej NAKA osobou zakladateľa kancelárie bývalého ctihodného sudcu Vladimíra Kána - v kauze "sudcovia z Kočnerovej komunikácie" ovplyvňovať prostredníctvom iných sudcov aj sudcu Sklenku v rozhodovaní v kauze Technopol. A vieme, že nielen tam. Aj tejto téme sa budeme venovať ďalej, snáď nás dotyční páni dovtedy nedajú na pomyselný exekučný "Kuciakov zoznam".

Takže pán generálny prokurátor Čižnár, čakáme na vaše rozhodnutie! Nečakáme zákonnosť, čakáme Vaše typicky obštrukčné odôvodnenie, ktoré bude krkolomné a nič nehovoriace, popretkávané nesúvisiacimi rozhodnutiami súdov. Proste také Vaše - svojvoľné, arbitrátrne a nepreskúmateľné. Veď ide predsa o veľa.

Alebo nás aspoň vo finále prekvapíte? Je to na vás pán generálny prokurátor! Ukážte ľuďom, že sa vo vás mýlia a vy ste naozaj taký transparentý a zákonne konajúci muž, ako tvrdíte a ten čo sa nemá čoho obávať!