Tesla zabíja už aj na Slovensku?

10.05.2021

Vážna dopravná nehoda na D2 v smere z Bratislavy sa stala včera 9.5. Vodič Tesly Model S sa podľa všetkého dostatočne nevenoval riadeniu a vozidlo narazilo do auta údržby diaľnic. To, či môže za nehodu nerozvážne použitie autopilota zatiaľ známe nie je. Aktuálne je prejazdný iba jeden jazdný pruh, polícia radí vodičom, aby sa tomuto úseku vyhli pokial je to možné.

Policajti momentálne zasahujú na diaľnici D2 v smere do Českej republiky, a to konkrétne v úseku medzi križovatkou Malacky a križovatkou Kúty (23 km). V dôsledku vážnej dopravnej nehody bola premávka na cestnej komunikácii do týchto chvíľ obojsmerne uzavretá. Pri následnej dokumentácii dopravnej nehody bude cesta uzavretá v smere do Českej republiky.

V krátkom časovom slede tak ide o druhú vážnu nehodu Tesly, aj keď sa tentokrát stalá na slovenskej diaľnici. Písali sme o tom v článku Podľa Elona Muska Tesla sa musí skúšať v ostrej autoprevádzke napriek tragickým haváriám

V Európe má autopilot Tesly oproti americkej verzii niekoľko obmedzení. Už dávno sa celosvetovo zmenilo to, že kontakt s volantom vyžaduje každých 30 sekúnd a nie raz za 2 minúty, ako to bolo pred pár rokmi. V Európe má napríklad obmedzený uhol natáčania kolies, takže v ostrej zákrute, ktorú by auto v USA zvládlo lepšie, musí v Európe buď viac pribrzdiť alebo mierne vybáča z pruhu.