Vraj len nezáväzné táranie prokurátorov s “dlhodobo kriminálne závadovou osobou”? Kočner ich nechtiac demaskuje

18.11.2020

Už pred dvomi rokmi sa verejnosť dožila zážitku - pred tým nevídaného. Prvý námestník generálneho prokurátora Mgr. Peter Šufliarsky sa musel voľky-nevoľky porúčať. A pritom podľa neho - na smrť urazeného - nešlo vraj vlastne o nič. Iba si potáral nezáväzne s Mariánom Kočnerom. Tak trochu - iba 417 SMS za polroka. Keď ho už vyzval, voči chybám svojich blízkych prokurátorov inak velmi tolerantný Čižnár, tak to Peťo dočasne vzdal. Ale napriek svojmu prísľubu, že verejnosti a Rade prokurátorov vydá prepis týchto SMS táraní - nič dodnes nikomu nedal. Vraj mu Kočner nedal suhlas. A nakoniec - stačí jeho slovo, že tam nič nie je!

Oslovili sme ho v tejto veci a odpovedal nám nasledovne - čítajte TU!

Rovnako sa tam dočítate, že sme sa obrátili v tejto veci aj na vtedajšieho predsedu Rady prokurátorov pána Purgata - medziiným s otázkou či nedajú návrh na disciplinárne stihanie ctihodneho pána Šufliarskeho. Nie celkom úprimne nám odpovedal, že na to nemá Rada vraj kompetenciu. No novela zákona o prokuratúre hovorí niečo iné...

Tak plynul čas a pán Šufliarsky sa udomácnil na odbore ústavy a legislatívy GP SR a doťahoval údajne "svoje veci" z čias, keď bol trestným námestníkom gen. prokurátora.

No ukazuje sa plynutím času, že jeho komunikácia s Kocnerom ani zďaleka nebola taká nevinná a ani bezúhonná.

Trnka, Mišenka, Šufliarsky - čo ich spája?!

Už pred časom TV JOJ informovala, že o možnom korumpovaní bývalého generálneho prokurátora Dobroša Trnku mali celé roky informácie vyšetrovacie orgány, no takmer nič s nimi neurobili. O tom, že za prepustenie podnikateľa Mišenku z väzby mala údajne jeho rodina ponúkať v roku 2009 až 2010 milióny korún, hovoril vtedajší krajský prokurátor v Nitre Jozef Mamrák, ale aj podnikateľov mediálne známy strýko Vilo Mišenka.

Závažné informácie o korupcii odzneli aj pred sudcami Okresného súdu v Topoľčanoch v roku 2014. Aj pred prítomnou prokurátorkou, ktorá tak ako oni - tvrdenia o ponúkaných úplatkoch nedala preveriť - hoci z úradnej povinnosti tak urobiť mala.

Polícia dôkladne nekonala ani po následnom podnete Viliama Mišenku, ktorý v roku 2015 písal priamo práve námestníkovi generálnej prokuratúry Šufliarskemu. Podnet policajti preverili, no veľmi zvláštne - bez výsluchu Trnku, bez výsluchu podozrivej, ktorá úplatky údajne mala ponúkať a nevypočuli ani oznamovateľa Vila Mišenku.

Dotkne sa stihanie aj ctihodneho pána prokurátora?

"Vyšetrovateľ 15. marca v roku 2016 podanie odmietol," uviedol hovorca Prezídia Policajného zboru SR Michal Slivka. Teraz je situácia vraj úplne iná. Na základe podnetu TV JOJ a faktoch o angažovaní sa vtedajšieho šéfa prokuratúry v tomto prípade, polícia už vypočúva konkrétne osoby, aj tie podozrivé.

"Vyšetrovateľ národnej kriminálnej agentúry vo veci podozrenia z trestných činov súvisiacich s prepustením osoby na slobodu z vyšetrovacej väzby, dňa 22. 09. 2020, začal trestné stíhanie pre zločin prijímania úplatku a prečin zneužívania právomoci verejného činiteľa," priblížil Michal Slivka.

Nepredstaviteľné! Prokurator hnaný k zodpovednosti!

Medzitým sa konečne rozhýbali aj samosprávne orgány prokuratúry. V obdobnej veci komunikacie s Mariánom Kočnerom sa konečne postavili ku svojmu kolegovi - okresnému prokurátorovi - oveľa zásadnejšie ako to zvykli doteraz.

Disciplinárna komisia zbavila funkcie bratislavského okresného prokurátora Bystríka Paloviča. Dôvodom sú blízke kontakty a vynášanie informácií Marianovi K., ktorý figuruje vo viacerých kauzách, ale aj nezákonné lustrácie či ignorovanie základných povinností prokurátora.

"Musel mať vedomosť, že sa jedná o dlhodobo kriminálne závadovú osobu," vyhlásila predsedníčka disciplinárnej komisie Silvia Fabová pri čítaní rozhodnutia o treste. Palovič sa s podnikateľom Marianom K. podľa disciplinárneho návrhu stretol minimálne deväťkrát, a to zvyčajne v bratislavskom hoteli Albrecht alebo v kaviarni na Vazovovej ulici.

Čo na komunikaciu ctihodneho pána Šufliarskeho Rada prokurátorov povie teraz - uvidíme. Vyšlo totiž medzičasom šidlo z vreca.

Kočnerove esemesky pre námestníka Petra Šufliarskeho

Keď unikla mobilná komunikácia medzi Kočnerom a dnes už bývalým námestníkom Petrom Šufliarskym, z prepisov esemesiek televízia JOJ zistila, že Kočner sa mal snažiť pomôcť dostať podnikateľa z väzby cez známosti na generálnej prokuratúre.

"Presviedčal som ťa, aby si tomu človeku vyhovel, Dobroš to nakoniec rozhodol, Dobroš ho pustil," uvádza sa v prepise esemesiek.

Je nepochybné, že ak sa pán Šufliarsky ocitol v situácii, že bol požiadaný o nenáležitú službu zo strany niekoho - ako je práve osoba ako Kočner - tak mal veci oznámiť - lepšie rečeno podľa trestného poriadku mal okamžite zahájiť trestne konanie ex offo. 

Je však evidentné, že nič z toho pán zásadový - Mgr. Peter Šufliarsky - neurobil!

Takže Bystrik Palovič musel vedieť, ale prvý námestník generálneho prokurátora pre trestný úsek nemusel vedieť, "že sa jedná o dlhodobo kriminálne závadovú osobu"? Komu to chcú páni z Rady prokurátorov a zo samotného vedenia Generálnej prokuratúry nahovoriť?

Bude teda konečne prokuratúra konať voči svojmu bývalému trestnému námestnikovi alebo sa z toho zase dostane z ľútosti ako údajný terč nedotiahnutej Kočnerovej pomsty?