Zvrhnú Číňania kvôli coronavírusu komunistickú vládu?

04.03.2020

Zisťovali sme od nášho spravodaja Martina F. žijúceho už viac ako desať rokov v čínskom Shanghaji, aká je momentálna situácia a nálady obyvateľstva v tomto 26 miliónovom veľkomeste. V rozhovore nadväzujeme na náš predchádzajúci kontakt. Čítajte TU!

Otázka: Maťo popíš aké obmedzenia sú dnes v Shanghaji pri vstupe do Vášho bytového komplexu. Hovoril si, že tzv. "compound", kde bývaš, slúži ako átriový komplex vežiakov pre nám nepredstaviteľný počet cca 12-15 tisíc obyvateľov.

Odpoveď: Shanghajský residenti a ludia, ktorí neboli posledný mesiac mimo Shanghaj majú neobmedzený pohyb, ale na bráne v compounde sa musia pri vstupe preukázať kartou. Ostatní príchodzí do Shanghaja idú najprv automaticky do domácej dvojtýždňovej karantény. V každej bráne v bloku je dole zoznam bytov a pri ňom indikácia, kto sú ľudia ktorí boli posledný mesiac mimo a momentálne sa zdržiavajú v bráne a tí von nemôžu. 

Nákup alebo jedlo im musí doniesť spolubývajúci, či rodinný príslušník, alebo nejaká špeciálna služba určená na to. Všetky donášky a kuriéri majú zákaz vstupu do compoundu. Na bráne sa preto spravili provizórne police a stoly, kam si ľudia chodia vyzdvihnúť, to čo si objednali (viď foto). Takže tam je permanentne tak 10-20 pikolíkov.

Otázka: Je to takto v Shanghaji. Máte informáciu o iných miestach bližšie ku centru epidémie Wu-chanu?

Odpoveď: V niektorých iných mestách je to tak, že von môže jeden príslušník rodiny raz za 2 dni na nákup. a to je všetko. ako sa to všetko kontroluje, neviem povedať. Mňa považujú za domáceho takže mám voľný pohyb. Viem, ale že pár ľudí nerešpektovalo zákaz a udali ich susedia (smeje sa). Trestá sa to bežne basou na týždeň. Tu napríklad je upozornenie ktoré visí na dverách komplexu:

1, every apartment can get a ticket for 2 hours out of compound every 3 days (každý byt dostane priepustku na 2 hodiny mimo complex raz za každé 3 dni)

2, once you get out of the town turn not allowed to get back (ak opustíte mesto nebude Vám povolený návrat)

3, no public transportations in town (nefunguje hromadná doprava v meste)

4, highway entrance is closed (východy na diaľnicu sú uzavreté)

5, all entrances of the town is closed (všetky vstupy do mesta sú uzavreté)

Tento oznam je konkrétne z bytového komplexu od kolegu, ktorý žije na severe v provincii Ji-lin

Otázka: Koľko lekárov a zdravotného personálu zapojila čínska vláda do boja s epidémiou?

Odpoveď: Viac ako 25 tisíc lekárov z celej Číny pricestovalo do provincie Chu-pej, aby pomohli svojim kolegom v boji s epidémiou pneumónie vyvolanej novým typom koronavírusu. Na tlačovej konferencii to oznámil miestopredseda štátneho výboru pre zdravotníctvo a člen stáleho straníckeho výboru provincie Chu-pej Wang Che-šeng. "V súčasnej dobe bolo do provincie Chu-pej pre poskytnutie lekárskej pomoci vyslané už 217 lekárskych brigád, v ktorých zložení je 25 633 zdravotníkov. Tento počet nezahrnuje vojenských lekárov, ktorých tam poslala armáda," oznámil.

Pokiaľ som zistil, z celkového počtu lekárov bolo do mesta Wu-chan poslané 20 374 zdravotníkov v zložení 181 lekárskych brigád. Podľa poslednej informácie sa koronavírusom nakazilo 1716 zdravotníkov, z ktorých už šesť zomrelo.

Otázka: Ako je to s činnosťou malých a stredných podnikov v Shanghaji?

Odpoveď: Výroba údajne beží, ale neviem to potvrdiť z vlastnej skúsenosti nakoľko len zajtra sa po dlhej dobe chystám do kancelárie s tým, že už by tam mala byť aj kolegyňa, ktorej po príchode do Shanghaja po novom roku, skončila 2-týždňová karanténa. Sám som zvedavý koľkým zákazníkom sa dovoláme a koľko ľudí z iných firiem v našej budove tam bude. Minulý týždeň tam nebol skoro nikto a väčšina z firiem boli zavreté.

Otázka: Po predĺžených sviatkoch nového roku sa malo do Shanghaja vrátiť asi 13 miliónov ľudí z vidieka. Ako to tam vyzerá?

Odpoveď: Väčšina ľudí by mala byť späť v Shanghaji a končiť budúci týždeň povinnú karanténu, takže teoreticky by počas týždňa malo pracovne všetko nabehnúť do normálu. Školy, kiná, športové centrá atď. ostávajú naďalej zavreté.

Otázka: A čo je s obchodmi pre obyvateľstvo?

Odpoveď: Obchody boli otvorené po celú dobu, s výnimkou malých, ktoré vlastnili ľudia z iných provincii, ktorí sa nevedeli dostať do Shanghaja, alebo boli v karanténe.

Otázka: Ako vyzerá taká karanténa?

Odpoveď: Karanténne opatrenia štandardne pozostávajú v podstate z 2 týždňov domácej karantény pre všetkých novopríchodzích do Shanghaja. Tie sa zatiaľ nerušia.

Otázka: Poznať na živote mesta, že je tam stále pretrvávajúca obava z epidémie?

Odpoveď: Posledný týždeň nebol podľa oficiálnych sprav žiadny nový prípad nakazenia v Shanghaji. Všetci naďalej nosia rúšky. Kompoundy, kde všetci bývajú naďalej kontrolujú vstup všetkých ľudi. Do kompoundu sa dostane človek len s kartičkou, ktorá je však prenosná. Limituje to ľudí.

Otázka: Môžu sa ľudia navzájom navštevovať?

Odpoveď: Teoreticky sa navštevovať nedá, ale dá sa to s požičanou kartou obísť. Donáškové služby, kuriéri si pred každým kompoundom zriadili stanovisko. Niečo ako malé obchodné centrum s poličkami a stánkom, kde si ľudia chodia po to, čo si objednali online. Jedlo z reštaurácie, potraviny, všetko ostatné od špendlíka po práčku.

Otázka: U nás sa hovorí, že je medzi radovými Číňanmi zlá nálada a nespokojnosť vraj najmä s činnosťou vlády pri zvládaní epidémie. Ako to vnímaš ty?

Odpoveď: Nálada je podľa mňa OK. Ľudia si tak nejako zvykli a tým, že sa tu vírus nerozširuje, tak to berú tak, že sa čoskoro všetko vráti do normálnych koľaji. Základné veci vždy fungovali, tak tu nikdy nebola žiadna panika. Všetci naďalej disciplinovane chodia s rúškou a dávajú si zmerať teplotu na bráne každého kompoundu alebo budovy. Takéto dlhé dovolenky a prázdniny tu nikto nikdy nezažil. Myslím, že všetci chcú čo najskôr začať chodiť do práce a vrátiť sa do starých koľaji. Firmy potrebujú vyrábať, ľudia potrebujú platy. Spústa firiem to zrejme neprežije. Trh sa vyčistí, opäť naštartuje a lokomotíva pôjde ďalej. Aká je ale naozaj situácia sa uvidí koncom budúceho týždňa. Skoro s nikým som mesiac poriadne nerozprával. Všetci boli doma zavretí.

Otázka: A nejaké protivládne názory si zaregistroval?

Odpoveď: Včera som čítal na idnes.cz vraj aká panika v Čine vládne a ako sa ľudia v karanténe búria. Som na to pozeral so smiechom, s tým, že som rád teda, že som sa niečo dozvedel nové o mieste, kde síce žijem, ale asi som zjavne slepý a hluchý... Niekde okolo Wu-chanu je tá karanténa zrejme tvrdšia, ale to je oblasť so 60 miliónmi ľudí. Čína má však 1,4 miliardy, tak napísať niečo také, s tým, že to je Čína mi pripadá hodne zavádzajúce. Okrem toho to vyzeralo podľa článku tak, že sa tu každú chvíľu vzbúria ľudia a zvrhnú systém. Čo je teda určite ťažký nezmysel. Celkovo to ľudia berú tak, že aj ich vláda to zvládla vcelku dobre. Samozrejme, že sa nájdu názory, že reagovali neskoro atď. ale sám som zvedavý, či to vlády v EÚ zvládnu lepšie. A to už mali možnosť byť dávno pripravené.

Otázka: Fungujú vôbec úrady? Máš s tým nejakú osobnú skúsenosť?

Odpoveď: Minulý týždeň som bol na troch úradoch. Bol som tam úplne sám. Normálne by som na každom strávil 2-3 hodiny. Teraz som bol za 5 minút vybavený. Bol som aj na úrade ministerstva zahraničných veci (viď foto). Číňania si nevybavujú žiadne doklady - nemôlžu totiž nikde cestovať...

Otázka: V Shanghaji býva neuveriteľný smog. Bežne nevidno ani veže Pudongu z rieky (viď foto). Ako to vyzerá teraz?

Odpoveď: Teraz je pod mrakom a hmla a aj tak hlásia excelentnú kvalitu vzduchu. Určite to bude nielen kvôli fabrikám, ktoré určite ešte nebežia na 100%, ale aj kvôli autám, ktorých je ešte zatiaľ málo. Uvidíme zajtra.

Otázka: A ako vyzerá prakticky tvoje podnikanie?

Odpoveď: Kritická informácia bude, či sa dá pracovne cestovať. To zistím budúci týždeň. Bez toho sa spústa firiem nepohne. Tu sa nerobí business cez telefón, alebo email. Bol som.nakupovať. Shopping centrá sú otvorené. Ale veľa ľudí v nich nie je. No a čo sa týka cestovania kvôli práci, tak je to zle. Po prílete do hociktorého mesta musím na 2 týždne na hotel do karantény. Potom môžem navštíviť zákazníka a po prílete do Shanghaja opäť na 2 týždne do karantény.

Otázka: Ako sa Číňania dívajú na zahraničnú pomoc?

Odpoveď: Tu môžem ukázať foto vzácnej chvíľe. Predávanie tak potrebných rúšok dvom nemocniciam, na ktoré sa vyzbierala česko-slovenská komunita a doviezla ich z Čiech. Zľava doprava stoja - slovenská konzulka v Shanghaji,, český konzul a manažér česko-čínskej komory, ktorý to celé zmanažoval. Treba ešte niečo dodávať?