Ďalší průser USI a profesora Kasanickeho na obzore

29.04.2021

Najvyšší súd vo štvrtok 29.4. rozhoduje, či pôjde kontroverzný východoslovenský podnikateľ Štefan Duč do väzenia. Toho už koncom roka 2019 poslal na 10 rokov Špecializovaný trestný súd do väzenia a udelil mu pokutu 100-tisíc eur.

Voči tomuto rozsudku sa Duč odvolal a definitívu tak musí vyrieknuť Najvyšší súd. Celý prípad sa ťahá už viac ako päť rokov. Tento východoslovenský biznismen a regionálny politik s väzbami na Smer-SD je podozrivý zo subvenčného podvodu pri výstavbe svojich vinárstiev v tokajskej oblasti.

Skrachovaný kráľ Tokaja neprišiel osobne na súdne pojednávanie Najvyššieho súdu. Zastupujú ho traja právni zástupcovia.

Podnikateľ sa pred vyšetrovateľmi a súdom bránil znaleckým posudkom Ústavu súdneho inžinierstva (USI), ktorý si nechal sám vypracovať. Aktuality.sk pred časom však poukázali na niekoľko nezrovnalostí a slabých článkov tohto posudku.

ÚSI oslovil sedem firiem, ktoré sa zaoberajú dodávkou a vybavením pre vinárske závody. Jednou z nich však bola napríklad spoločnosť, ktorú ovláda Dučov známy Andrej Čorba. Ide o eseročku Víno Service.

Ústav oslovil na dodanie cenovej ponuky aj pezinskú eseročku Wine Cetrum. Tá však vznikla až na jeseň v roku 2013. Teda keď Duč obstarával podľa európskych vyšetrovateľov predražené stroje a ďalšie vybavenie, ešte vôbec neexistovala.

V neposlednom rade ÚSI požadoval pri naceňovaní neštandardne dlhú záručnú dobu, čo v konečnom dôsledku viedlo k vyšší cenám v rámci posudku.

S týmito dôkazmi sa však Špecializovaný trestný súd nestotožnil a v decembri 2019 Duča neprávoplatne odsúdil na 10 rokov a peňažný trest 100-tisíc eur.

Je otáznik dokedy ešte bude takýto "znalecký ústav" pôsobiť v právnom priestore SR a to napriek viacerým podozreniam o korupčnej aktivite niektorých členov tohto podareneho spolku. Písali sme o tom už viackrát čítajte tu! „Sprivatizoval“ profesor Kasanický „Ústav súdneho inžinierstva“ (USI), ktorý je vraj „pri Žilinskej univerzite“?

Áno ide o toho “znalca” o oobchodovaní s ktorým sa “pochvalne” vyjadroval aj Marián Kočner! Vymaže súd Kasanického Ústav súdneho inžinierstva (USI) aj z registrácie partnerov verejného sektora?
A v pozadí kauzy sa podľa dobre informovaného pohybuje aj ďalší z “Kočnerovej komunikácie” známy bratislavský advokát Vladimír Kán, ktorý údajne za 50% podiel jedného z vinárskych podnikov “vybavil” radikálnu zmenu protokolu Poľnohospodárskej agentúry (PPA) v prospech Duča. 

Pýtali sa vtedy mnohí, ako je možné, že z dlžnej firmy sa stala zrazu spoločnosť bez záväzkov voči štátu? Ministerstvo sa odvolalo na dodatočnú kontrolu eurofondov z roku 2017. Na základe jej výsledkov dospela PPA k záveru, že Vinárstvo Viničky sa subvenčného podvodu za 2,8 milióna eur nedopustilo.

Našli len nezrovnalosti za vyše 8-tisíc eur, ktoré firma aj okamžite uhradila. Kontrolóri PPA tak popreli všetky zistenia bruselských vyšetrovateľov, predchádzajúce zistenia kolegov, ako aj závery Špecializovaného trestného súdu.

Keďže Duč uhradil spomínaných 8-tisíc eur, agentúra mu potom vyplatila stopnutú 474-tisícovú dotáciu. A to aj napriek skutočnosti, že spoločnosť naďalej dlhovala štátu na daniach a odvodoch.