Chystala sa nová lúpež a USI prof. Kasanického opäť asistovala?

31.05.2020

Veronika Remišová už podala vo veci trestné oznámenie. Pre menej znalých znalecký ústav je inštitúcia, ktorá pre potreby orgánov činných v trestnom konaní a súdov vykonáva znalecké posudky v obzvlášť zložitých prípadoch alebo keď treba preskúmať výsledky iných znalcov. 

Za takýto znalecký ústav sa vydáva aj Ústav súdneho inžinierstva pri Žilinskej univerzite (USI), ktorý riadi prof.Ing.Gustáva K.

To by malo znamenať, že je to taký šľachtic medzi ostatnými znalcami. Šľachta bola kedysi zárukou ušľachtilosti a cti - čestnosti. Tak to bolo teda aspoň v časoch d´Artagnana z románov Alexandra Dumasa. No zdá sa, že na Slovensku je aj v tomto, všetko inak. Tu sa za šľachtica neraz vydáva aj posmrdkávajúci vagabund. Čítajte TU!

Takým sa zdá aj "kilový" Gustáv K. so svojim ústavom USI (Ústav súdneho inžinierstva v Žiline). Prečo "kilový"? Nuž lebo smutne slávny Marián K. vo svojich SMS rozhovoroch prehlásil, že "ak by Gustáv K. za zmanipulovaný znalecký posudok nepýtal "kilo", tak by mu neveril, že ho spraví"...Keďže väčšina obyvateľstva nie je znalá zločineckého argotu tak "kilo" znamená sto... a kto si myslí, že to nie je 100 000 € , tak nepozná argot a pomery slovenskej mafie! Alebo veríte, žeby bol Gustáv K. taký trochár a robil by takéto účelové posudky za zlomok ceny, ktorú si zapýtajú ostatní znalci za posudok pravdivý? Čítajte TU!

Neuplynul dlhý čas a vynoril sa pokús o ďaľšiu "lúpež" v priamom prenose, pri ktorej ako inak nemohol chýbať USI a prof. Gustáv Kasanický. Ide o tzv. "spätný predaj" Národného futbalového štadióna (NFŠ) v Bratislave, o ktorý sa pokúsil významný slovenský mediálny podnikateľ.

A použil na to aj znalecký posudok koho iného? USI. Na potvrdenie toho, že štát má od neho spätne odkúpiť štadion za astronomických, dokonca podľa znaleckého posudku USI zo 17.12. 2019, za celkom 112 550 000,- €! Zdá sa, že v určitých prípadoch sumy v ich znaleckých posudkoch akoby nemali hranicu...

A to všetko chceli rýchlo stihnúť za starej vládnej garnitúry do konca volebného obdobia! Dokonca vraj 21.2.2020 bývalý minister financií Kamenický poslal na účet Ministerstva školstva SR celých 113 miliónov €... Len ministerka Lubyová sa už asi zľakla a vec nedotiahla do "zdarného" konca.

Nová vláda sa uzniesla 27.mája tohto roku, že sa celá vec podrobne prešetrí. Preskúmavať sa budú aj podklady smerujúce ku uzatvoreniu kontraktov vrátane výstupov poradenských spoločností - KPMG a najmä USI! Pritom podpredsedníčka vlády Remišová už začiatkom februára podala vo veci trestné oznámenie na Generálnu prokuratúru. "Momentálne nemám žiadnu spätnú väzbu od prokuratúry," povedala. 

Nie div, pán profesor má údajne veľmi silnú väzbu na "šedú eminenciu" GP SR pán Mgr. Petra Šufliarskeho...

Ako sa závratne zvyšovala cena? V septembri 2016 sa štát zaviazal dostavať a odkúpiť nekomerčnú časť štadiónu a NFŠ poskytnúť dotáciu vo výške 27,2 miliona eur. Tá mala byť odrátaná z ceny pri odkúpení. Dodatkom v roku 2016 sa stanovila maximálna kúpna cena na 75,2 milióna eur. V priebehu roku 2018 sa v posledných fázach výstavby hovorilo zrazu o zvýšení nákladov. Pellegríniho vláda odsúhlasila dodatok ku kúpnej zmluve na NFŠ, podľa ktorého sa cena zvýši na 98 447 000 €! No a teraz zrazu sa vytasil USI so svojou neuveriteľnou znaleckou hodnotou 112 550 000 €!

Toto nebola jediná "znalecká pomoc" USI a pána profesora Kasanického odchádzajúcej vládnej garnitúre. "Pomáhali" aj pri rýchlej kúpe Datacentra. Čítajte TU!

No už v minulosti zostalo veľa nejasností okolo "znaleckej činnosti" ústavu tohto pána, ktorý si ho od Žilinskej univerzity jednoducho sprivatizoval. On dal totiž do spoločného podniku len 25 tisíc € a Žilinská univerzita (UNIZA) zo štátnych celých 315 tisíc! A konečný užívateľ všetkých výhod z podniku? No predsa prof. Gustáva Kasanický - mimo iných kumpánov...

Existujú však mimo kočnerových "posudkov" aj ďaľšie nejasnosti v konaní prof. Gusta K. Veď práve Marian Kočner a Ladislav Bašternák chceli ovplyvniť aj znalecký posudok v kauze krátenia dane pri výstavbe bytovky Bonaparte. Znalecký ústav v Žiline s posudkom mešká už druhý rok. Bez neho polícia nevie vo veci rozhodnúť. V médiách bolo publikované, že riaditeľ ústavu Gustáv K. odmieta, že by prijal úplatok, a hovorí, že "ak niekto pýtal peniaze v jeho mene, bude veľmi sklamaný a sľubuje, že posudok už čoskoro odovzdá polícii."

Pritom tento človek, Gustáv K. so svojim ústavom, vyrobili už v nejednom prípade aj iné očividne pozoruhodné "znalecké posudky". Napríklad v kauze "Duč" slávneho východoslovenského vinohradníka, údajne v tesnej spolupráci s bohatým bratislavským advokátom Vladimírom K., ktorému za obhajobu pán Duč údajne cez nastrčenú osobu predal 51% svojho vinohradníckeho podniku (a.s.), vyrobil Gusto K. tiež pozoruhodný posudok, ktorým sa pokúsili vyvrátiť zistenia OLAF-u o parádnom subvenčnom podvode.

No nepodarilo sa. Špeciálny trestný súd posudku Gustáva K. našťastie neuveril. Posudkom USI sa malo ovplyvniť vyšetrenie obrovského subvenčného podvodu. Gustáv K. keď sa ho aktuality.sk pýtali na inkriminovaný posudok, tak neuspeli. Jednoducho "kilový" Gusto neodpovedal. Že vraj je viazaný mlčanlivosťou. Samotný rozsudok má redakcia k dispozícii.

Už v roku 2016 čosi smrdelo s posudkom USI vo veci CT v Piešťanoch. Napadla ho samotná Generálna prokuratúra SR. Šéf Výskumného ústavu súdneho inžinierstva v Žiline Gustáv K. sa ohradil proti výhradám generálnej prokuratúry pre posudok, ktorý robil na piešťanské CT. Ústav podľa neho "porovnával cenu CT s cenami na českom trhu, lebo je slovenskému najbližší a v čase písania posudku na Slovensku nebol taký prístroj, ako chceli kúpiť Piešťany"...

USI a Gustáv K. sa zaplietli s posudkom aj v kauze dánskej firmy Blike, ktorá podľa medializovaných informácií podľahla výpalnickym skupinám v Trebišove. Spracoval podivný znalecký posudok na náhradu škody pre Priemyselný park Trebišov, pričom požadovaná náhrada škody bola údajne za úplatu v posudku značne nadhodnotená...a výsledok ? Mesto vraj platí nadhodnotené státisíce a Blike sa presťahovala do Českej republiky. 100 zamestnancov na biednom východe "kde nie je nič" - nemajú teraz ani zamestnanie. Prípad monitorujeme a budeme vás informovať...

A povráva sa, že Gustáv K. sa kúpe už aj vo väčšom probléme - vypracoval pre eneláckych Talianov údajne pozoruhodný posudok o škode spôsobenej zo strany SR, ktorý vraj na rozdiel od znaleckých posudkov zo zahraničia znížil škodu o 2/3...ale tu vraj padla kosa na kameň! Bratislavský vyšetrovateľ NAKA údajne zahájil trestne stíhanie pre marenie spravodlivosti a úmyselne nepravdivý znalecký posudok! Situáciu v tomto prípade tiež monitorujeme a budeme vás informovať - hneď ako to okolnosti vyšetrovania umožnia.

Väčšinu takýchto svojich aktivít realizuje "kilový" Gustav cez tzv. sprostredkovateľov - napríklad na východe to riešil podľa políciou zachytenej komunikácie cez Ing. Marána S. (ten inak sieť prepájal aj na košických dôležitých sudcov a polícia jeho činnosť prešetruje) či cez JUDr.Irenu S., pričom títo vraj komunikujú a dojednávajú taxy za "upravené" znalecké posudky či predbežné vyjadrenia priamo s ekonómom USI, Mariánom H., na rozdiel od ďaľšieho východniara Maroša H. ktorý komunikuje v takýchto veciach kamarátsky výhradne priamo s "kilovým" Gustávom... Uvedené informácie má už k dispozícii aj Polícia SR a prešetruje ich.